Zdrowe dziąsła są jędrne i mają jasnoróżowy kolor. Niekiedy zaczynają jednak sinieć, stają się ciemne i tkliwe. Wówczas konieczna okazuje się wizyta u lekarza periodontologa, który oceni przyczynę zmian i wdroży odpowiednie leczenie. Sprawdź, co oznacza sinienie dziąseł i jak postępować, by pozbyć się nieprzyjemnych objawów.

Co oznacza sinienie dziąseł?

Najczęstszą przyczyną sinienia dziąseł są infekcje rozwijające się w ich obrębie. Za ich powstawanie odpowiedzialne są toksyny wytwarzane przez bakterie gromadzące się na powierzchni zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń, jak m.in. zapalenie przyzębia, które nieleczone może skutkować nawet wypadaniem zębów.

Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

Przede wszystkim, należy każdorazowo podczas szczotkowania zębów zwracać szczególną uwagę na kondycję dziąseł. Niepokój powinny zwrócić przede wszystkim wszelkiego rodzaju zmiany wyglądu dziąseł, w tym w szczególności zmiana ich barwy. Zaczerwienienie i sinienie dziąseł to pierwsza oznaka rozwijającego się stanu zapalnego. Innym sygnałem ostrzegawczym mogą być również krwawienie z dziąseł oraz zmiana ich dotychczasowego kształtu.

Co wywołuje zapalenie dziąseł?

Główną przyczyną zapalenia dziąseł są zaniedbania w higienie jamy ustnej. Gromadząca się płytka nazębna stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii, a także może się przyczyniać do gromadzenia się kamienia nazębnego. Równie często zapalenie dziąseł rozwija się w trakcie chorób ogólnoustrojowych.

Warto pamiętać, że zapalenie dziąseł często rozwija się na skutek zachodzących zmian hormonalnych. Tym samym, szczególną czujnością powinny się wykazać osoby w okresie dojrzewania, a także kobiety: w ciąży, stosujące antykoncepcję hormonalną, podczas menstruacji oraz w okresie menopauzy.

Jak postępować w przypadku zapalenia dziąseł?

Zauważając pierwsze oznaki zapalenia dziąseł, należy natychmiast udać się do lekarza. Periodontolog określi stan dziąseł, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Regularne szczotkowanie pozwoli usunąć gromadzącą się płytkę nazębną, która sprzyja rozwojowi bakterii.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.