Przyczyn przebarwienia zębów jest wiele. Do najczęstszych zalicza się: używki (poza papierosami czarna kawa i herbata, nadmiar ziemniaków i pomidorów w diecie), zmiany w pH śliny (zbyt niskie pH wywołane stresem oraz kwaśną dietą), stosowanie środków do higieny jamy ustnej (chlorheksydyna w pastach lub płynach do płukania), niedostateczna higiena jamy ustnej i związana z nią próchnica przyszyjkowa. Możliwe są też polekowe przebarwienia zębów, powstające pod wpływem przyjmowania oksytetracykliny, tetracykliny, demeklocykliny (żółtobrązowe przebarwienia) lub chlorotetracykliny (szarobrązowe przebarwienia).
Leczenie przebarwienia zębów
W celu podjęcia właściwego leczenia niezbędna jest wizyta u lekarza i weryfikacja, jakiego typu jest to przebarwienie. Czasami wystarczające jest usunięcie przyczyny poprzez odstawienie leków, płynów, zmianę diety bądź nawyków higienicznych, ale najczęściej dodatkowo zalecane są zabiegi profesjonalnego oczyszczania (piaskowania) lub właściwego leczenia w postaci założenia wypełnień lub licówek.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.