Recesja dziąseł to stan, w którym dochodzi do obniżenia dziąseł i odsłonięcia korzeni zębowych. Dolegliwość ta może dotknąć nie tylko dorosłych, ale również młodzież i dzieci. Co przyczynia się do rozwinięcia tego schorzenia i jak postępować, w przypadku jego wystąpienia?

Na czym polega recesja dziąseł?

Podczas recesji dziąseł dochodzi do ich osunięcia, w wyniku którego odsłaniają się korzenie zębowe. Dolegliwość ta zwykle pojawia się w obrębie zębów siecznych, jednak nieleczona może się rozszerzyć również na pozostałe obszary. U osób dorosłych recesją dziąseł objęte są w szczególności kły i zęby przedtrzonowe.

Tym, co szczególnie dokucza osobom, u których występuje recesja dziąseł, jest nadwrażliwość zębów, w tym na zmiany temperatury i bodźce chemiczne, a także nieestetyczny wygląd. Dodatkowo nieosłonięte korzenie zębów znacznie częściej atakowane są przez próchnicę.

Co przyczynia się do rozwoju recesji dziąseł?

Wśród czynników prowadzących do rozwoju recesji dziąseł wymienić można:

  • niewłaściwe szczotkowanie zębów,
  • wady zgryzu
  • cienki biotyp dziąsła
  • braki w higienie jamy ustnej, prowadzące do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego,
  • palenie tytoniu,
  • zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki,
  • zapalenie przyzębia.

Czy dziąsła się zregenerują?

Niestety, gdy dojdzie do recesji dziąseł, te nie wrócą na swoją wcześniejszą pozycję. Jedyny wyjątek stanowią recesje powstałe w wyniku zaburzonej topografii zębów lub z powodu zgryzu urazowego. Wówczas odpowiednio przeprowadzone leczenie ortodontyczne jest w stanie doprowadzić do wyrównania poziomu dziąseł. Jeśli jednak recesja powstała w wyniku innych czynników np. zapalnych, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu pokrycia recesji. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich metod zapobiegawczych. Podstawową zasadą pozwalającą na zachowanie dziąseł w odpowiedniej kondycji jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej, w tym odpowiednie szczotkowanie zębów. Zła technika szczotkowania może prowadzić do pogłębiania się recesji dziąseł.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.