Zęby mleczne, podobnie jak zęby stałe, narażone są na próchnicę. Ząb mleczny charakteryzuje się gorszą odpornością na działanie kwasów niż ząb osoby dorosłej, przez co szybciej może rozwinąć się w nim próchnica. Dodatkowo często rozwój próchnicy potęgują złe nawyki, do których zaliczane jest usypianie malucha podczas spożywania pokarmu (należy bezwzględnie odstawiać butelkę po zakończeniu jedzenia aby zapobiegać „próchnicy butelkowej”). Niekorzystny wpływ na zęby mleczne mogą mieć także niektóre leki dla dzieci, ponieważ wiele z nich zawiera cukier, który ma zwiększyć walory smakowe preparatów.

Dlatego już od urodzenia dziecka należy zadbać o wprowadzenie dobrych nawyków pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Po wyrznięciu zębów mlecznych bardzo ważne jest ich szczotkowanie. Na szczoteczce do zębów o miękkich włóknach należy rozsmarować pastę do zębów w ilości nie większej niż ziarno ryżu. Dobranie pasty odpowiedniej dla zębów mlecznych również nie jest bez znaczenia (należy sprawdzać współczynnik ścieralności, który jest podawany przez producentów na opakowaniach past do zębów).

Istotne są także regularne wizyty u stomatologa, które często są bagatelizowane przez rodziców, a brak leczenia stomatologicznego zębów mlecznych może skutkować nie tylko stanami zapalnymi miazgi, ale także przeniesieniem próchnicy na nowe zęby stałe.

 

 

 

 

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.