Paradontoza to choroba przyzębia dotycząca tkanek utrzymujących nasze zęby w zębodołach. Zwykle do jej powstania prowadzą zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej. Nieleczona prowadzi do rozchwiania zębów, a w rezultacie nawet do ich utraty. Wówczas pierwszą myślą pacjenta jest wszczepienie implantu zębowego. Czy jednak w przebiegu paradontozy możliwe jest przeprowadzenie tego typu zabiegu?

Paradontoza – co to jest?

Paradontoza to schorzenie zapalne dotyczące tkanek przyzębia a więc dziąsła, kości, więzadeł i cementu korzeni zębowych. W jej przebiegu występuje rozległy stan zapalny, który prowadzi do uszkodzeń w obrębie tkanek otaczających nasze zęby. Choć główną przyczyną wystąpienia paradontozy są zaniedbania higieniczne, to w niektórych przypadkach za rozwój choroby odpowiadają czynniki zgryzowe, współistniejące czynniki ryzyka (stres, tytoń) czy uwarunkowania genetyczne.

Walka z paradontozą powinna się rozpocząć od właściwej higieny, którą następnie uzupełnia profesjonalne leczenie periodontologiczne obejmujące fazę wstępną, korekcyjną i podtrzymującą leczenia. W każdym przypadku wystąpienia pierwszych objawów bezwzględnie trzeba zgłosić się do periodontologa.

Implanty zębowe w paradontozie

Pacjenci, którzy mają czynny proces zapalny przyzębia nie będą mogli od razu przystąpić do wykonania zabiegu implantacji. Choć sama parodontoza nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do zabiegu, to należy pamiętać, że przed założeniem implantów konieczne będzie przeprowadzenie kompleksowego jej leczenia. Opanowanie sytuacji w obrębie kieszonek dziąsłowych, idealna higiena i współpraca pacjenta na wizytach kontrolnych daje dopiero szansę na dalsze leczenie imlanto-protetyczne.

Okolica implantu musi być wolna od toczących się stanów zapalnych, które w paradontozie obejmują niemal całą jamę ustną. Obecność niewyleczonej choroby przyzębia jest czynnikiem ryzyka dla tkanek wokół implantów (rekolonizacja bakterii) i może prowadzić do stanów zapalnych w ich obrębie, a następnie do ich utraty.

Jak zapobiec paradontozie?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, główną przyczyną wystąpienia paradontozy są zaniedbania w higienie jamy ustnej. Zalegający osad i płytka nazębna sprawiają, że na zębach gromadzą się bakterie, których obecność prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego przyzębia.

Aby zapobiec ryzyku wystąpienia paradontozy, należy dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Szczególnie ważne jest regularne szczotkowanie zębów oraz nitkowanie przestrzeni między zębowych. Zabiegi te, w połączeniu z regularnymi wizytami u higienistki oraz u periodontologa, pozwolą znacząco zredukować ryzyko wystąpienia paradontozy lub pomogą w terapii już istniejącego problemu.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.