Paradontoza to choroba przyzębia dotycząca tkanek utrzymujących nasze zęby w zębodołach. Zwykle do jej powstania prowadzą zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej. Nieleczona prowadzi do rozchwiania zębów, a w rezultacie nawet do ich utraty. Wówczas pierwszą myślą pacjenta jest wszczepienie implantu zębowego. Czy jednak w przebiegu paradontozy możliwe jest przeprowadzenie tego typu zabiegu?

Paradontoza – co to jest?

Paradontoza to schorzenie zapalne dotyczące tkanek przyzębia a więc dziąsła, kości, więzadeł i cementu korzeni zębowych. W jej przebiegu występuje rozległy stan zapalny, który prowadzi do uszkodzeń w obrębie tkanek otaczających nasze zęby. Choć główną przyczyną wystąpienia paradontozy są zaniedbania higieniczne, to w niektórych przypadkach za rozwój choroby odpowiadają czynniki zgryzowe, współistniejące czynniki ryzyka (stres, tytoń) czy uwarunkowania genetyczne.

Walka z paradontozą powinna się rozpocząć od właściwej higieny, którą następnie uzupełnia profesjonalne leczenie periodontologiczne obejmujące fazę wstępną, korekcyjną i podtrzymującą leczenia. W każdym przypadku wystąpienia pierwszych objawów bezwzględnie trzeba zgłosić się do periodontologa.

Implanty zębowe w paradontozie

Jeśli borykasz się z problemem paradontozy, a myślisz o implantach zębowych, możesz mieć wiele pytań. Pacjenci, którzy mają czynny proces zapalny przyzębia nie będą mogli od razu przystąpić do wykonania zabiegu implantacji. Choć sama parodontoza nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do zabiegu, to należy pamiętać, że przed założeniem implantów konieczne będzie przeprowadzenie kompleksowego jej leczenia. Opanowanie sytuacji w obrębie kieszonek dziąsłowych, idealna higiena i współpraca pacjenta na wizytach kontrolnych daje dopiero szansę na dalsze leczenie imlantoprotetyczne.

Okolica implantu musi być wolna od toczących się stanów zapalnych, które w paradontozie obejmują niemal całą jamę ustną. Obecność niewyleczonej choroby przyzębia jest czynnikiem ryzyka dla tkanek wokół implantów (rekolonizacja bakterii) i może prowadzić do stanów zapalnych w ich obrębie, a następnie do ich utraty.

W przypadku zaawansowanej utraty kości możliwe jest jej odtworzenie za pomocą takich procedur jak augmentacja. Jest to kluczowy zabieg w przypadkach, gdy ilość tkanki kostnej jest niewystarczająca do wsparcia struktur takich jak implanty zębowe. Istnieje kilka technik augmentacji kości, które są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Metody te obejmują przeszczepy kostne, zastosowanie substytutów kości, techniki regeneracji kości prowadzonej (GBR) oraz zastosowanie czynników wzrostu i biomateriałów stymulujących regenerację kości.

Jak zapobiec paradontozie?

Chociaż paradontoza nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania implantacji, wymaga szczegółowego przygotowania i leczenia przed zabiegiem. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, główną przyczyną wystąpienia paradontozy są zaniedbania w higienie jamy ustnej. Zalegający osad i płytka nazębna sprawiają, że na zębach gromadzą się bakterie, których obecność prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego przyzębia.

Aby zapobiec ryzyku wystąpienia paradontozy, należy dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Szczególnie ważne jest regularne szczotkowanie zębów oraz nitkowanie przestrzeni między zębowych. Zabiegi te, w połączeniu z regularnymi wizytami u higienistki oraz u periodontologa, pozwolą znacząco zredukować ryzyko wystąpienia paradontozy lub pomogą w terapii już istniejącego problemu.

Decyzja o wszczepieniu implantów u pacjentów z paradontozą wymaga indywidualnej oceny przez specjalistę. Periodontolog lub implantolog dokona oceny stanu zdrowia jamy ustnej, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na sukces leczenia.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.