Dr n. med. Agnieszka Laskus
dr@laskus.pl

Czy usuwać zęby mądrości?

Trzecie zęby trzonowe, popularnie nazywane ósemkami albo zębami mądrości, są pozostałością po naszych dawnych przodkach. Ich obecność jest cechą wrodzoną, ale ogólnie zanikającą w procesie ewolucji. Nie u wszystkich mogą pojawić się ósemki, zależy to od tego, czy posiadamy ich zawiązki. Zwykle człowiek ma cztery takie zęby, pojawiające się dopiero w dorosłości, najczęściej między 17 a 21 rokiem życia, ale proces wyrastania ósemek może trwać dużo dłużej.

Wyżynanie zębów mądrości najczęściej kojarzymy z towarzyszącymi im objawami, takimi jak ból czy wrażliwość dziąseł przy wyrastaniu zęba. U niektórych osób pojawienie się ósemek przebiega bez większych problemów, ale u wielu osób pojawienie się dodatkowych trzonowców może skutkować wystąpieniem m.in. stanu zapalnego, próchnicy lub nawet wad zgryzu.

Decyzję zachowania lub usunięcia ósemki podejmuje stomatolog na podstawie wywiadu z pacjentem, obrazie z badania radiologicznego i ocenie indywidualnej klinicznej sytuacji. Jeśli zęby mądrości są prawidłowo ustawione w stosunku do innych zębów, nie są objęte próchnicą czy chorobą przyzębia, nie sprawiają dolegliwości bólowych i problemów w utrzymaniu higieny, to nie ma powodów do ich usunięcia. Jednak w sytuacjach gdy z powodu ósemek pojawiają się choroby takie jak próchnica i jej powikłania, stany zapalne dziąsła, przemieszczanie się pozostałych zębów czy wywoływana zostaje wada zgryzu, lekarz podejmuje decyzję o chirurgicznym usunięciu zębów mądrości.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.