Dr n. med. Agnieszka Laskus
dr@laskus.pl

Dobra pasta do zębów, czyli jaka?

Wybór najlepszej dla nas pasty do zębów spośród wielu dostępnych na rynku produktów, nie należy do prostych. Głównym celem stosowania pasty jest zwiększenie skuteczności usuwania z powierzchni zębów i dziąseł zanieczyszczeń i nalotów, głównie płytki nazębnej. Powinna ona również stanowić ochronę przeciwpróchniczą, zapobiegać chorobom przyzębia oraz jednocześnie zapewnić estetyczny wygląd zębów oraz świeży oddech.

Aby dokonać właściwego wyboru pasty do zębów należy określić, jakie potrzeby ma spełnić oraz jaki efekt przy jej użyciu chcemy uzyskać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skład danej pasty, od niego bowiem uzależnione jest działanie produktu. Nierzadko bywa tak, że wraz z jakością składu, wzrasta również cena produktu. Zazwyczaj pasty takie oferowane są przez znanych producentów, którym można zaufać jeżeli chodzi o skuteczność działania produktu.

Kiedy już określimy na jakim efekcie najbardziej zależy osobie, dla której przeznaczona ma być pasta, możemy sięgnąć po konkretny jej rodzaj. Możliwe jest dokonanie wyboru spośród past:

  • wybielających;
  • do wrażliwych zębów;
  • opóźniających starzenie zębów i czyszczących protezy;
  • na paradontozę;
  • dla dzieci;
  • dostosowanych do indywidualnych potrzeb (np. dla osób noszących aparat ortodontyczny, dla palaczy).

Istotne jest również, aby wybierając pastę do zębów uwzględnić wiek osoby, która będzie jej używać. W pastach przeznaczonych dla osób dorosłych jest wyższy poziom fluoru, co sprawia, że będą one nieodpowiednie dla dzieci. Ponadto, produkty dedykowane dla najmłodszych różnią się także smakiem oraz atrakcyjnym opakowaniem, aby umilić im proces mycia zębów.

Nie należy również zapominać o tym, że jakość używanego produktu powinna być na wysokim poziomie. Higiena jamy ustnej jest profilaktyką większości chorób zębów, na której nie należy oszczędzać. Warto mieć pewność, że nasz wybór odpowiedniej pasty do zębów był właściwy.

 

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.