Paradontoza to schorzenie, w którym dochodzi do rozległego zapalenia i uszkodzeń w strukturach przyzębia na które składają się dziąsła, więzadła,  cement korzeniowy i kość wokół zębów.  Rozwój choroby wiąże się z licznymi nieprzyjemnymi objawami, takimi jak nadwrażliwość na skrajne temperatury, krwawienie z dziąseł, a także rozrostem lub cofaniem się dziąseł. To wszystko może prowadzić do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich wypadania. Aby nie doprowadzić do wystąpienia paradontozy, należy ściśle przestrzegać określonych zasad.

Przede wszystkim odpowiednia higiena

Główną przyczyną rozwijania się paradontozy są zaniedbania w ogólnej higienie jamy ustnej. Gromadzący się osad i kamień nazębny mogą przyczyniać się do rozwoju stanu zapalnego, który w konsekwencji skutkuje nasileniem się nieprzyjemnych objawów. Właśnie dlatego podstawową metodą walki z paradontozą jest odpowiednia higiena. W celu regularnego pozbywania się płytki nazębnej stomatolodzy zalecają, by szczotkować zęby co najmniej trzy razy dziennie, używając szczoteczki z miękkim włosiem.

Co więcej, aby pozbyć się zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych, zaleca się regularne stosowanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej. Takie postępowanie pozwala znacząco zredukować ryzyko wystąpienia paradontozy.

Inne przyczyny choroby przyzębia to choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, osteoporoza), zaburzenia zwarcia, wady zgryzu, czynnik genetyczny, stres, papierosy, alkohol. Ważne jest, by przeprowadzić właściwą diagnostykę u specjalisty ustalająca przyczynę, co jest warunkiem skutecznego leczenia w dalszym etapie.

Zapobiegaj gromadzeniu się kamienia

Osadzający się kamień nazębny sprzyja rozwijaniu się paradontozy. Dlatego, by nie doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach stanu zapalnego dziąseł, należy zadbać o regularne usuwanie płytki i kamienia nazębnego. Poza higieną domową higienizacja profesjonalna w gabinecie powinna mieć miejsce raz na 6 miesięcy, a u pacjentów z parodontozą raz na 3-4 miesiące.

Regularne przeglądy jamy ustnej

Aby możliwe było wczesne wykrycie wystąpienia ognisk zapalnych w obrębie dziąseł, konieczne jest regularne kontrolowanie jamy ustnej w gabinecie dentystycznym. Stomatolog podczas regularnych przeglądów będzie w stanie zweryfikować, czy odpowiednio dbasz o zęby i dziąsła, dzięki czemu będzie w stanie zaproponować odpowiednie działania korygujące.

Łącząc wszystkie powyższe działania z pewnością uda Ci się znacząco zredukować ryzyko wystąpienia paradontozy. Pamiętaj, że w jak w przypadku każdej choroby, również paradontozie lepiej zapobiegać, niż ją później leczyć.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.