Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Choć nie wydaje się groźny, może prowadzić do poważnych schorzeń jamy ustnej, a także wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedz się zatem, jakie choroby może powodować oraz jak sobie z nim poradzić.

Jak powstaje kamień nazębny?

Osad nazębny powstaje w ciągu kilku godzin po umyciu zębów. Jest miękki i łatwo go usunąć poprzez dokładne i systematyczne szczotkowanie uzębienia. Jeżeli jednak pacjent unika higieny jamy ustnej lub niedokładnie oczyszcza zęby, to przez obecność w ślinie fosforanów wapnia płytka nazębna po 2-3 dniach ulega stopniowej mineralizacji. W efekcie, najczęściej na powierzchniach językowych, osadza się kamień nazębny, którego nie można już usunąć przy pomocy szczotkowania. Do jakich schorzeń może doprowadzić zmineralizowany osad nazębny?

Kamień nazębny – konsekwencje

Kamień nazębny osadza się zarówno naddziąsłowo, jak i poddziąsłowo. W tym drugim przypadku prowadzi do powstawania kieszonek dziąsłowych, które powiększając się, powodują stany zapalne, uszkodzenia tkanek przyzębia, a w konsekwencji rozrost lub cofanie się dziąseł , krwawienie a w konsekwencji rozchwianie zębów. W tej sytuacji mówimy o paradontozie – schorzeniu, które jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty uzębienia.

Co więcej, kamień nazębny stanowi doskonałe siedlisko dla bakterii tlenowych i beztlenowych. Bytują one w złogach, jak i na koronach zębów. Dostarczanie im pożywienia w postaci węglowodanów sprzyja uwalnianiu kwasów. To produkt uboczny procesów metabolicznych bakterii i główna przyczyna powstawania ubytków, czyli próchnicy. Im dłużej pacjent zwleka z wizytą u stomatologa, tym bardziej uszkadzają one tkanki zęba i wnikają w jego głąb. To z kolei może doprowadzić do zapalenia nerwu i konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Bakterie z jamy ustnej, wraz z pożywieniem, mogą roznosić się po całym organizmie i wywierać negatywny wpływ na układ pokarmowy czy odporność, a także prowadzić do stanów zapalnych dolnych dróg moczowych lub problemów z nerkami. Co więcej, bakterie odpowiedzialne za paradontozę zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy, chorób serca czy udaru mózgu.

Jak walczyć z kamieniem nazębnym?

Przede wszystkim minimum dwa razy dziennie trzeba dokładnie szczotkować zęby, używać nitek i irygatorów, stosować preparaty  do higienizacji jamy ustnej, także co pół roku wykonywać przeglądy stomatologiczne. Dzięki temu dentysta będzie mógł ocenić stan jamy ustnej i w razie potrzeby wykonać procedury kompleksowego leczenia choroby przyzębia ( zaczynając od  skalingu  pod- i naddziąsłowego  za sprawą którego skutecznie pozbędzie się zmineralizowanych złogów )

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.