Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się wówczas, gdy w jamie ustnej dziecka pojawią się pierwsze ząbki, czyli pomiędzy 6 a 10 miesiącem życia dziecka. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej u takiego malucha trwa zaledwie chwilę i nie powinna być dla dziecka dyskomfortem.

Jeśli dziecko zbliża się do 12 miesiąca życia, a w jamie ustnej nie pojawiły się jeszcze zęby mleczne, koniecznie trzeba ten stan skonsultować z lekarzem dentystą. Niekiedy zaburzenia ząbkowania mogą być pierwszym objawem patologii ogólnoustrojowej, więc nie należy ich bagatelizować.

Lekarz podczas pierwszej wizyty sprawdza stan jamy ustnej u malucha i kontroluje wyrżnięte zęby. Co istotne, omawia także z rodzicami wszelkie zagadnienia dotyczące ząbkowania i właściwego dbania o higienę. Poprawne dbanie o zdrowie zębów mlecznych jest bowiem kluczowe dla zdrowia zębów stałych oraz prawidłowego rozwoju zgryzu.

W zapobieganiu próchnicy zębów mlecznych (i później stałych!) wiele zależy również od odpowiedniego żywienia, dlatego rozmowa powinna obejmować także temat diety dziecka. Stomatolog powinien wyjaśnić, czym należy karmić malucha i jakich produktów unikać, aby zęby były zdrowe, a zgryz prawidłowo się rozwijał.

Na pierwszej wizycie dentysta powinien także wyznaczyć termin kolejnych wizyt kontrolnych, które zaleca się odbywać z dzieckiem co 4-6 miesięcy.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.