Dr n. med. Agnieszka Laskus
dr@laskus.pl

Komórki macierzyste w leczeniu stomatologicznym

Komórki macierzyste używane są już w bardzo wielu dziedzinach medycyny. Od niedawna są także źródłem nieocenionych możliwości w stomatologii. W terapiach kombinowanych wspólnie z innymi materiałami wszczepialnymi dają spektakularne rezultaty w leczeniu regeneracyjno-naprawczym. Rozwój stomatologii to nie tylko nowe generacje materiałów do estetyki, protetyki, ortodoncji czy stomatologii zachowawczej. To także materiały i nowoczesne metody zaawansowanego leczenia regeneracyjnego dziąseł i tkanki kostnej w jamie ustnej pacjentów. Postęp medycyny regeneracyjnej  w ostatnich latach wykazał, iż nowe możliwości w stomatologii to nie tylko syntetyczne, odzwierzęce lub pochodzące z banku tkankowego materiały wszczepialne (stosowane np. w leczeniu parodontozy, w leczeniu chirurgicznym, implantologicznym) ale przede wszystkim materiały autogenne, pochodzące  od samego pacjenta!

WSZCZEPY KOSTNE

Kość, która często potrzebna jest przy odbudowach w leczeniu chirurgicznym, implantologicznym i periodontologicznym pobierana jest od pacjenta z różnych rejonów anatomicznych. Jej pochodzenie od człowieka zapewnia najkorzystniejszy z punktu widzenia leczenia skład. Najlepiej gdy jest to kość własna, jednak w przypadku braku zgody pacjenta na pobieranie własnej, stosuje się kość ludzką z banku tkanek. Tylko taka tkanka ma w sobie poza minerałami także najważniejszy w gojeniu kolagen.

FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA PRF, A-PRF

PRF to fibryna bogatopłytkowa dająca najlepsze wyniki unaczynienia, gojenia i terapii regeneracyjnej. Dzięki odpowiedniej technice pobierania i odwirowywania krwi pacjenta oraz wykonywania fibryny uzyskać można jeszcze skuteczniejszy czynnik A-PRF, który jest źródłem kolagenu, elastyny, płytkowych czynników wzrostu oraz dodatkowo zawiera leukocyty uwalniające kolejne czynniki wzrostu. Czynnik ten odpowiada za przyspieszanie gojenia ran i odtwarzanie struktur tkankowych.

KOMÓRKI MACIERZYSTE MSC

Dzięki innowacyjnym technikom możliwe jest dziś pobieranie nie tylko komórek macierzystych embrionalnych z zarodka, komórki jajowej czy krwi pępowinowej ale też z dorosłych tkanek każdego organizmu. Pochodzą one ze szpiku kostnego, krwi obwodowej, tkanki tłuszczowej lub błony maziowej stawów.

Procedura ich pobierania jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. W leczeniu stomatologicznym uzyskany ze szpiku materiał, zawierający komórki macierzyste, jest poddawany następnie zabiegom oczyszczania i koncentracji i zagęszczony jest podawany w leczone miejsce. Komórki mnożą się i przejmują funkcję chorych lub nieobecnych struktur. Dzięki nim znacząco poprawia się odbudowa tkanki kostnej i tkanek miękkich, wspomaga ich unaczynienie, gojenie, zmniejsza się liczba chirurgicznych – pozabiegowych powikłań.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.