Dr n. med. Agnieszka Laskus
dr@laskus.pl

Komórki macierzyste

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.91″ background_layout=”light”]

Komórki macierzyste

Def. Komórki macierzyste – komórki, które mają jednocześnie zdolność samoodnawiania swojej puli jak również przekształcania się w inne typy komórek.

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • Co to jest MSC i ESC
  • Jakie zastosowanie mają komórki macierzyste w stomatologii
  • Czy pobranie komórek macierzystych jest bezpieczne

Postęp medycyny regeneracyjnej w ostatnich latach wykazał, iż nowe możliwości w stomatologii to nie tylko syntetyczne, odzwierzęce lub pochodzące z banku tkankowego materiały wszczepialne (stosowane np. w leczeniu parodontozy, w leczeniu chirurgicznym, implantologicznym) ale przede wszystkim materiały autogenne, pochodzące od samego pacjenta! To tzw. „złoty standard” w leczeniu, ponieważ sam pacjent może być dla siebie źródłem nieocenionych możliwości leczenia. Jest to wartość sama w sobie dodatkowo obniżająca koszty leczenia.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”off” specialty=”off” _builder_version=”3.0.91″ background_color=”#f2f2f2″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.91″ background_layout=”light”]

Co to jest MSC i ESC?

Komórki macierzyste umożliwiają zastąpienie uszkodzonych, chorych lub nieobecnych tkanek, dzięki niepowtarzalnej zdolności do nieograniczonej liczby podziałów i różnicowania się w kierunku wszystkich innych typów komórek naszego organizmu. Dzięki postępowi medycyny możliwe już dziś jest pobieranie nie tylko komórek macierzystych embrionalnych (ESC) z zarodka, komórki jajowej, krwi pępowinowej (co budziło i budzi zawsze światowe dyskusje natury etycznej) ale też z dorosłych tkanek każdego organizmu (zwierząt i ludzi). W przypadku dorosłych ludzi komórki macierzyste, zwane wtedy somatycznymi (MSC) stosowane są w terapii komórkowej i medycynie regeneracyjnej (np. w ortopedii, stomatologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej) i pochodzą ze szpiku kostnego, krwi obwodowej, tkanki tłuszczowej lub błony maziowej stawów.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.91″ background_layout=”light”]

Jakie zastosowanie maja komórki macierzyste w stomatologii?

W procedurach stomatologicznych pozyskuje się komórki macierzyste głównie ze szpiku kostnego z kości miednicy (grzebień biodrowy). Procedura ich pobierania jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. Uzyskany ze szpiku materiał, zawierający komórki macierzyste, jest poddawany następnie zabiegom oczyszczania i koncentracji i zagęszczony jest podawany w leczone miejsce, w którym chcemy odbudować uszkodzone komórki lub rozległe defekty tkankowe. W leczeniu stomatologicznym takie miejsca to: zębodoły poekstrakcyjne, torbiele kostne, ubytki tkanek w parodontozie, w regeneracji kości szczęki i żuchwy dla przyszłego leczenia protetycznego czy implantoprotetycznego. Komórki mnożą się i przejmują funkcję chorych lub nieobecnych struktur a wyniki są bardzo imponujące klinicznie. Znacząco poprawia się odbudowa tkanki kostnej i tkanek miękkich, wspomaga ich unaczynienie, gojenie, zmniejsza się liczba pozabiegowych powikłań. Komórki macierzyste zapobiegają także tworzeniu tkanki bliznowatej, zmniejszają infekcje, przyspieszają zrost, są często stosowane w już istniejących martwicach tkanek.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”off” specialty=”off” _builder_version=”3.0.91″ background_color=”#f2f2f2″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.91″ background_layout=”light”]

Czy pobranie komórek macierzystych jest bezpieczne?

Tak, procedura ich pobierania jest w pełni bezpieczna dla pacjenta i nie niesie za sobą zagrożenia, pod warunkiem, że jest przeprowadzana przez profesjonalnie przygotowanego lekarza i w odpowiednich ku temu warunkach.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.