Dr n. med. Agnieszka Laskus
dr@laskus.pl

Korony – ceramiczne czy półceramiczne?

Korony są dobrym sposobem, by naprawić uszkodzenie zęba, nie rezygnując z zadowalającego efektu estetycznego. Jest wiele rodzajów koron protetycznych, wśród których są korony jednolicie ceramiczne, metalowo-ceramiczne i ceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu. Wybór zależy od preferencji pacjenta i zaleceń lekarza.

Pierwsze z nich w całości zbudowane są z porcelany, a wnętrze korony nie zawiera nośnika z metalu. Możliwość dopasowania koloru korony pozwala na uzyskanie efektu prawdziwego zęba. Ponadto, uzyskany odcień nie ulega przebarwieniu. Zdarza się jednak, że widoczny jest spod niej naturalny kolor zęba. Usunięcie tego defektu wymaga dodatkowej pracy. Co więcej, są to jedne z droższych koron.

Korony metalowo-ceramiczne zawierają mały, niewidoczny nośnik metalowy. Dzięki połączeniu metalu z ceramiką w procesie chemicznym, są one bardzo trwałe. Obecność podbudowy metalowej może powodować reakcje alergiczne, a w przypadku zaistnienia recesji dziąsła, w związku z odsłoniętym metalem, może pojawić się gorszy efekt estetyczny. Rekompensować to może niższa cena.

Korony ceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu nie zawierają nośnika metalowego, a cyrkonowy. Cyrkon umożliwia wykonanie rozległych i wytrzymałych mechanicznie prac protetycznych przy jednocześnie doskonałej estetyce. Wadą jest tylko aspekt finansowy.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.