Krwawienie dziąseł to objaw zapalenia, które nieleczone przechodzi w zapalenie przyzębia, zwane potocznie parodontozą. Proces chorobowy obejmuje stopniowo kolejne fragmenty przyzębia, jak więzadła i kość, niszcząc tkanki otaczające i utrzymujące zarazem nasze zęby. Najczęściej krwawienie dziąseł spowodowane jest niedostateczną higieną jamy ustnej, która wpływa na powstawanie płytki nazębnej i wyzwalanie zapalnego działania bakterii. Negatywne skutki ma także korzystanie z nieodpowiedniej szczoteczki i nieprawidłowe mycie zębów, które skutkuje uszkodzeniem struktury dziąsła. Inną przyczyną krwawienia dziąseł jest występowanie czynników ogólnoustrojowych, takich jak niedobory witamin, spowodowane złą dietą czy przewlekłym stosowaniem antybiotyków. Za krwawienie mogą być również odpowiedzialne choroby (cukrzyca, choroby wątroby, niedokrwistość) i leki, m.in. na nadciśnienie tętnicze, przeciwzakrzepowe, pigułki antykoncepcyjne, sterydy. Jeśli nie ma współistniejących czynników ogólnych, krwawienie dziąseł z jednoczesnym odsłanianiem szyjek zębowych należałoby wiązać ze zbyt słabą higieną oraz nieodpowiednią techniką mycia zębów.

Leczenie krwawienia dziąseł

Leczenie to przede wszystkim profesjonalny instruktaż w zakresie wyboru odpowiedniej szczoteczki i technik mycia oraz higienizacja przeprowadzona w gabinecie stomatologicznym. Działanie wspomagające mogą mieć farmakologiczne preparaty i leki zalecone przez lekarza, jak płyny na bazie wody utlenionej i listeryny (Corsodyl może przebarwiać zęby) oraz preparaty do masażu dziąseł (na przykład żele typu Trascodent, Dentomix, Peroxyldental). Usunięcie przyczyn i zapobieganie schorzeniu może w tym przypadku całkowicie odwrócić skutki choroby.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.