Badania epidemiologiczne wykazują, że ponad 90% Polaków zmaga się z parodontozą (chorobą przyzębia). Wywołuje ona przykre dolegliwości: krwawienie dziąseł, nadwrażliwość zębów, nieprzyjemny zapach z ust, rozrost lub recesję dziąseł.

Jak leczyć parodontozę?

Wczesna diagnoza i decyzja o podjęciu leczenia paradontozy w początkowym stadium choroby znacznie spowalnia jej postęp, a także hamuje dalszy rozwój. Bardziej zaawansowane stadia choroby mogą wymagać wieloetapowych technik leczenia, opierających się na eliminacji stanu zapalnego. Pacjentom proponuje się również zabiegi laserowe oraz farmakoterapię. O sposobie leczenia decyduje lekarz periodontolog.

Jak dokonać wyboru periodontologa?

Leczenie paradontozy jest niezwykle skomplikowane, dlatego wymaga odpowiednich kwalifikacji. Stojąc przed wyborem lekarza periodontologa, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Specjalizację i doświadczenie zawodowe lekarza (można sprawdzić tytuły naukowe, liczbę szkoleń, sympozjów, przeprowadzanych wykładów, lata pracy, publikacje naukowe i prasowe)
  • Wyposażenie gabinetu i materiały wykorzystywane do zabiegów (aparatura, narzędzia, materiały augmentacyjne)
  • Wdrażanie najnowszych technik regeneracyjno-naprawczych, które umożliwiają odbudowę dziąseł, więzadeł wokół zębów, a nawet kości,
  • Dostęp do obecnej u specjalisty nowoczesnej aparatury (specjalistycznego sprzętu) umożliwiającej pracę na tkance kostnej i tkankach miękkich, dającej szansę na np. produkcję czynników regeneracyjnych-komórek macierzystych czy płytkowych czynników wzrostu,
  • W przypadkach wymagających kompleksowej, zaawansowanej terapii – możliwość leczenia poza znieczuleniem miejscowym w narkozie lub sedacji bez konieczności dzielenia zabiegów na etapy.

Jeśli wybrany periodontolog będzie spełniał nasze oczekiwania, przebieg procesu leczenia stanie się o wiele bardziej komfortowy, a przede wszystkim skuteczny. Jest to szczególnie istotne w przypadku ciężkich, bolesnych i rozległych zmian, które są trudne do wyleczenia.

Czy można zapobiec parodontozie?

Główną przyczyną paradontozy są zapalenia wywoływane przez płytkę nazębną i bakterie znajdujące się na powierzchni zębów. Chorobie można zapobiec poprzez przestrzeganie zasad higieny domowej (dokładne i regularne oczyszczanie zębów ) i profesjonalnej (wizyty u higienistki raz na 4-6 miesięcy), unikanie alkoholu, papierosów, a także częste wizyty kontrolne u lekarza stomatologa – specjalisty chorób błony śluzowej i przyzębia (periodontolog).

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.