Odczuwasz przeszywający ból podczas spożywania ciepłych lub zimnych posiłków albo mycia zębów? To znak, że cierpisz z powodu nadwrażliwości uzębienia.

Nadwrażliwość zębów to problem, z którym zmaga się wielu pacjentów. Może dotknąć każdego i to bez względu na wiek czy płeć. Przyczyn nagłego, przeszywającego bólu może być co najmniej kilka, dlatego warto wykluczyć potencjalne czynniki, które mogą powodować jej występowanie. Ważne są również systematyczne wizyty u stomatologa, który pomoże pozbyć się problemu.

Zbyt długie stosowanie past wybielających

Mało kto wie, ale pasty wybielające posiadają w swoich składach środki ścierające, które, choć pozwalają skutecznie pozbyć się osadu nazębnego, działają abrazyjnie na szkliwo. Przy dłuższym stosowaniu mogą doprowadzić do odsłonięcia kanalików zębinowych i być przyczyną nadwrażliwości.

Zła technika szczotkowania zębów

Przyczyną nadwrażliwości mogą być nie tylko pasty wybielające, ale również zła technika mycia zębów. Mocne szorowanie połączone z poziomymi ruchami szczoteczki może prowadzić do odsłaniania się szyjek uzębienia.

Bruksizm

Przyczyną nadwrażliwości może być również mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębów. Najczęściej pacjenci nie mają świadomości istnienia problemu, ponieważ dolegliwości zwykle występują w nocy, podczas snu. Objawy, które można samemu dostrzec, to zwykle przewlekłe zmęczenie, ból mięśni twarzy, kręgosłupa, karku czy barków, a także ścieranie zębów czy pękanie szkliwa. Te ostatnie czynniki sprawiają, że pacjent odczuwa silną nadwrażliwość. W takim przypadku niezbędna jest szybka interwencja i udanie się do zaufanego stomatologa w celu wykonania szyny zgryzowej, która uchroni przed dalszym, destrukcyjnym oddziaływaniem bruksizmu.

Paradontoza

Objawami świadczącymi o rozwijaniu się paradontozy są częste i bolące stany zapalne, a także rozpulchnione, zaczerwienione i krwawiące dziąsła. U niektórych pacjentów zamiast rozrostu następuje stopniowe obniżanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych (recesje dziąseł) W wyniku tego pacjent zaczyna odczuwać przeszywający ból podczas spożywania ciepłych lub zimnych napojów, a nawet przy podmuchach wiatru. W przypadku podejrzenia u siebie paradontozy należy niezwłocznie zgłosić się bezpośrednio do periodontologa, który jest specjalistą od chorób przyzębia. Nieleczona paradontoza może doprowadzić do nadmiernego rozchwiania zębów, a w konsekwencji ich wypadania.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.