Krwawienie z dziąseł pojawiające się podczas szczotkowania to niepokojący sygnał, którego nie należy ignorować. Stan jamy ustnej może mieć negatywny wpływ na kondycję organizmu. Właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, jakie są główne przyczyny krwawienia z dziąseł, by możliwie jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czy każde krwawienie z dziąseł powinno niepokoić?

Niekiedy jednorazowe krwawienie może być skutkiem złej techniki szczotkowania. Szczoteczka do zębów z twardym włosiem, w połączeniu z mocnymi i energicznymi ruchami, może prowadzić do zranienia delikatnej tkanki. Jeżeli jednak Twoja szczoteczka ma odpowiednią twardość, a podczas szczotkowania stosujesz odpowiednią technikę, wówczas powinieneś udać się na wizytę do stomatologa, który oceni stan Twojej jamy ustnej.

Paradontoza – główna przyczyna krwawienia dziąseł

Krwawienie z dziąseł, pojawiające się podczas szczotkowania, może być jednym z pierwszych objawów paradontozy, czyli stanu zapalnego przyzębia. Choroba ta obejmuje dziąsła oraz tkanki okalające zęby. Nieleczona okazuje się niebezpieczna. Wraz z rozwojem, prowadzi do rozchwiania zębów, a następnie ich utraty.

Leczenie paradontozy uzależnione jest od stopnia rozwoju choroby. We wczesnym stadium wystarczy wdrożenie odpowiednich zabiegów higienicznych, które pozwolą usunąć złogi kamienia i płytki nazębnej. W bardziej zaawansowanych stadiach, konieczne mogą się okazać bardziej inwazyjne zabiegi.

Groźne niedobory witamin

Inną przyczyną nawracającego krwawienia dziąseł mogą być niedobory witamin, w tym w szczególności witaminy C, D oraz K. Niekiedy taki objaw może występować również w przypadku stosowania diety ubogiej w żelazo. W takich sytuacjach warto wprowadzić zmiany nawyków żywieniowych, które poprzez uzupełnienie istniejących deficytów, pozwolą rozwiązać ten uporczywy problem.

Pozostałe przyczyny krwawienia z dziąseł

Wśród pozostałych przyczyn nawracającego krwawienia dziąseł wymienić można:

  • anemię,
  • cukrzycę,
  • niektóre schorzenia wątroby,
  • stosowanie niektórych leków,
  • choroby nowotworowe,
  • predyspozycje genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne.

Krwawienie dziąseł – co robić?

Utrzymujące się krwawienie dziąseł jest wskazaniem do wizyty u periodontologa. To specjalista w diagnozowaniu i leczeniu chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł (gingiwitis) i zaawansowane zapalenie przyzębia (paradontoza). Jeśli krwawienie dziąseł jest częścią bardziej zaawansowanego problemu, periodontolog może zalecić skomplikowane leczenie, takie jak głębokie oczyszczanie korzeni zębów (skaling i root planing) lub procedury chirurgiczne. Periodontolodzy nie tylko leczą istniejące schorzenia, ale również pomagają w profilaktyce, aby zapobiec powstawaniu nowych problemów. Mogą dostarczyć wskazówki dotyczące właściwej higieny jamy ustnej i regularnych kontroli. Jeśli krwawienie dziąseł wynika z nawyków lub czynników środowiskowych, periodontolog może udzielić porad dotyczących zmian w diecie, stylu życia i nawyków higienicznych, aby poprawić stan zdrowia przyzębia.

Wizyta u periodontologa jest zatem kluczowa, jeśli masz problemy z dziąsłami, zwłaszcza jeśli krwawienie jest uporczywe, towarzyszy mu ból lub inne objawy. Wczesna diagnoza i skuteczne leczenie mogą pomóc w zachowaniu zdrowego przyzębia i uniknięciu poważniejszych komplikacji.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.