Nowy rok zawsze skłania do zmian. Wiele osób decyduje się popracować nad dotychczasowymi nawykami. Najczęściej obejmują one zwiększonej aktywności fizycznej, prowadzenia zbilansowanej diety, dbania o siebie. To doskonały czas, by wybrać się na rutynową kontrolę do periodontologa.

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia błędnie kojarzona jest głównie z leczeniem paradontozy. Tymczasem jest dziedziną stomatologii zajmującą się chorobami przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej. Leczy stany zapalne dziąseł, choroby przyzębia czy odsłonięte szyjki zębowe.

Jak wygląda wizyta u periodontologa?

Niekiedy pierwsze symptomy chorób, np. krwawienie podczas szczotkowania zębów, są przez nas lekceważone, a do specjalisty wybieramy się wtedy, gdy odczuwamy silny ból. Niestety na tym etapie choroba może być już zaawansowana, co znacznie wydłuży czas leczenia. Dlatego konsultacja periodontologiczna jako postanowienie noworoczne, to doskonały przykład na zrobienie czegoś dla siebie i swojego zdrowia. Stomatolog przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta i wykona badanie głębokości kieszonek dziąsłowych. Na podstawie zebranego wywiadu i badania specjalista zdecyduje o ewentualnym leczeniu lub przedstawi plan profilaktyki periodontologicznej.

Jak dbać o zdrowie dziąseł?

Wykonana na początku roku konsultacja periodontologiczna może skłonić do większej dbałości o higienę jamy ustnej. Z pewnością nie jest to jedno z najczęściej stawianych sobie postanowień, ale spełnione zaowocuje zdrowym i pięknym uśmiechem. Wystarczy dokładnie szczotkować zęby, nitkować je po każdym posiłku, stosować płyn do płukania jamy ustnej oraz irygator do masażu dziąseł .

Konsultacja periodontologiczna jako postanowienie noworoczne może być pierwszym krokiem do poprawy stanu zdrowia – choroby zębów negatywnie wpływają przecież na stan całego organizmu. Odpowiednia higiena przez cały rok poprawi stan uzębienia i zminimalizuje ryzyko wystąpienia chorób przyzębia.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.