[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text]
Odsłonięte szyjki zębowe powinny skłonić do jak najszybszego odwiedzenia gabinetu stomatologicznego i skonsultowania tego problemu z lekarzem. Niewłaściwe jest jego lekceważenie, niezależnie od stopnia odsłonięcia. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Zwiększająca się liczba bakterii powoduje podrażnienia dziąseł, co w konsekwencji prowadzi do ich odstawania od powierzchni zębów. Kolejna przyczyna leżeć może po stronie anatomicznych uwarunkowań. Osoby posiadające cienkie tkanki pokrywające zęby, poprzez zbyt mocne szczotkowanie czy używanie nici dentystycznej, bardziej narażone są na obniżanie się linii dziąseł. Wada zgryzu może przyczynić się do pogłębienia problemu.
Aby poradzić sobie z problemem odsłoniętych szyjek zębowych, przede wszystkim należy zadbać o higienę jamy ustnej. Pamiętać trzeba, aby co najmniej dwa razy dziennie szczotkować zęby, wykonując ruchy od dziąsła w kierunku wierzchołka zęba. Szczoteczkę warto zamienić na bardziej miękką, a pastę na zawierającą więcej fluoru. Należy również zrezygnować z past wybielających, a włączyć do codziennych czynności używanie nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Wizyta w gabinecie stomatologicznym zaowocuje najprawdopodobniej koniecznością usunięcia z powierzchni zębów kamienia i innych osadów tam nagromadzonych. Dzięki temu oraz stosowaniu właściwych zasad dbania o zdrowie jamy ustnej, dziąsła powinny wrócić na swoje miejsce.
[/et_pb_text][et_pb_divider _builder_version=”3.0.91″ /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.