Korony zębowe to stałe uzupełnienie stosowane w celu przywrócenia odpowiedniej estetyki zębów. Ich głównym zadaniem jest osłonięcie oraz wzmocnienie zębów, które zostały uszkodzone w wyniku urazu mechanicznego lub rozległej próchnicy. Choć metoda ta uznawana jest za niezwykle skuteczną i trwałą, to w niektórych sytuacjach pacjenci nie będą mogli od razu skorzystać z tej możliwości. Jednym z przeciwwskazań do szlifowania zębów pod przyszłe korony jest czynny stan zapalny przyzębia. Trzeba najpierw wdrożyć leczenie parodontozy, a dopiero później rozważać ostateczne, stałe rozwiązania protetyczne.
Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe?
Założenie koron zębowych zalecane jest szczególnie dla tych pacjentów, u których doszło do uszkodzenia zębów , czasami stanowi to końcowy etap leczenia po zakończonej terapii ortodontycznej lub jest rozwiązaniem sugerowanym przez protetyków w związku z istniejącymi zaburzeniami zwarcia, starciem zębów lub po przebytym leczeniu kanałowym, w celu rekonstrukcji zębów. Taka forma leczenia jest niezwykle skuteczna i trwała.
Korony zębowe w paradontozie
Pacjenci, u których rozwinął się zaawansowany stan zapalny przyzębia – paradontoza, szukając skutecznych metod uzupełnienia ubytków tkanek twardych zębów często rozważają możliwość wykonania koron zębowych. Jednak przed udaniem się do lekarza protetyka, należy przeprowadzić kompleksowe leczenie tkanek przyzębia. Te tkanki to dziąsło, ozębna, cement korzeniowy i kość. Trzeba wyeliminować istniejący tam stan zapalny, by szlifowanie pod korony a następnie, po stworzeniu stopnia poddziąsłowo, umieszczanie tam brzegu korony mogło być wykonane prawidłowo i nie generowało następczych problemów w obrębie brzegu dziąsła.
Co więcej, jeżeli w przebiegu paradontozy doszło do osunięcia się dziąseł, konieczne będzie przeprowadzenie najpierw zabiegu pokrycia recesji. W przypadku rozrostu dziąseł czasami potrzebna jest gingiwoplastyka, by przywrócić właściwy kształt dziąsła dla dalszych działań w obrębie korony zębów. Dopiero po całkowitym wyleczeniu, możliwe będzie rozpoczęcie konsultacji protetycznych i przeprowadzenie dalszych procedur.
Korony zębowe bez wątpienia są skutecznym i szybkim sposobem na poprawę wyglądu uzębienia. Pozwalają nie tylko przywrócić idealny i naturalny wygląd zębów, ale dodatkowo wzmacniają je. Wybierając sprawdzonego specjalistę i wysokiej jakości materiały, można uzyskać wysoką trwałość tego typu zabiegu, sięgającą wielu lat użytkowania przez pacjenta.
Jednak przed wykonaniem koron zębowych należy w pierwszej kolejności przeprowadzić konsultację stomatologiczną oceniającą stan zębów i przyzębia, ocenić warunki zwarciowe. Również stan higieny nie jest tu bez znaczenia. Dobra higiena, zdrowe zęby, wyleczona choroba przyzębia oraz ew. wada zgryzu i na końcu dopiero rozwiązania protetyczne – oto właściwa kolejność działań.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.