Dr n. med. Agnieszka Laskus
dr@laskus.pl

Periodontologia – ważna dziedzina stomatologii

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.91″ background_layout=”light”]

Periodontologia

Co to jest periodontologia?
Dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia i jamy ustnej to periodontologia. Do periodontologa warto się udać, kiedy mamy kłopoty ze stanami zapalnymi dziąseł – także powstałymi w przebiegu innych chorób czy powikłań związanych z urazami bądź zażywaniem leków, jak również w wyniku zaburzeń hormonalnych.

Innym powodem wizyty w gabinecie periodontologa może być nieprzyjemny zapach z ust lub uczucie niesmaku, które nie są związane z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Periodontologia wyrasta na jedną z najbardziej użytecznych społecznie dziedzin stomatologii: szacuje się, że kłopoty z chorobami przyzębia deklaruje aż 99% dorosłych, przy czym stany zapalne dziąseł nie omijają też ludzi młodych – aż 75% nastolatków skarży się na ból i krwawienie dziąseł. Jeśli choroba nie zostanie w porę zahamowana, takie objawy grożą utratą zębów.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ _builder_version=”3.0.91″ background_color=”#f2f2f2″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.91″ background_layout=”light”]

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Najbardziej oczywistą jest osadzający się na zębach kamień, który nawarstwia się, wciska w tkanki miękkie i uszkadza je, powodując stany zapalne. Poza tym przyczyn może być wiele: awitaminoza, wady zgryzu, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, źle dobrane protezy.

 

Czym zajmuje się periodontolog i jakie zabiegi stosuje w leczeniu periodontologicznym?

Na początku zawsze trzeba zdjąć z zębów kamień. Zabieg ten nosi nazwę skaling (obecnie najczęściej stosuje się skaling ultradźwiękowy bądź laserowy). Poza tym w wykonuje takie zabiegi jak: augmentacja kości, czyli ich regeneracja i nadbudowa; kiretaż, czyli oczyszczanie kieszonek dziąsłowych (zamknięty – bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć; otwarty – związany z oczyszczaniem korzeni zębowych) i inne.

 

Jak wygląda wizyta u periodontologa?

Tak samo jak wizyta u stomatologa każdej innej specjalności: wywiad, diagnoza, plan leczenia i wskazówki na czas między ustalonymi wizytami. Oczywiście pacjent powinien zrobić wszystko, żeby w przyszłości te wizyty były jedynie wizytami kontrolnymi (raz na pół roku). Profilaktyka chorób przyzębia to także zadanie dla periodontologa.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.