Uśmiech dziąsłowy, czyli tak zwany gummy smile bywa problemem wielu pacjentów. Wysychanie śluzówki jamy ustnej i nawracające stany zapalne , zaburzenie estetyki uśmiechu to tylko niektóre ze skutków tej przypadłości. Sprawia to, że wiele osób szuka recepty na pozbycie się uśmiechu dziąsłowego, zgłaszając się po pomoc do periodontologa.

Leczenie chirurgiczne uśmiechu dziąsłowego – na czym polega?

Zanim specjalista periodontolog zadecyduje o najbardziej optymalnym sposobie usunięcia tej przypadłości, musi dokładnie zdiagnozować przyczynę jej powstania. Do najczęściej występujących należą wady zgryzu, późne wyrzynanie się zębów, zbyt mała górna warga, a także uwarunkowania genetyczne powodujące np. nadmierny wzrost kości szczęki. Dopiero po dokładnej ocenie kondycji uzębienia i dziąseł dentysta może zaproponować konkretne działania. Leczenie chirurgiczne uśmiechu dziąsłowego jest stosowane u osób dorosłych i polega na wydłużeniu koron klinicznych zębów poprzez  przycięciu nadmiarowego obszaru dziąseł (gingiwoplastyka) lub dziąseł  i kości, która stanowi dla nich podparcie (gingiwo-osteoplastyka)  Efekty widoczne są od razu, chociaż sam proces gojenia trwa w czasie (ok. 7 dni)

Aparat oRtodontyczny i zastosowanie botoksu – jaka jest ich skuteczność?

Inną ,ale nie zawsze możliwą, metodą leczenia jest leczenie ortodontyczne. Rozwiązanie to może być stosowane również u dzieci i młodzieży. Działanie aparatu sprawia, że zęby przednie ulegają przesunięciu i sam proces leczenia , czasami wsparty chirurgicznie eliminuje  uśmiech dziąsłowy. Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest stosowany tylko wówczas, gdy przyczynę problemu stanowi nadreaktywność mięśnia odpowiadającego za podnoszenie górnej wargi. Zastosowanie botoksu powoduje rozluźnienie mięśnia i zniwelowanie uśmiechu dziąsłowego na kilka miesięcy. Nie jest to więc metoda dająca trwały efekt.

Wizyta u periodontologa w celu zaplanowania likwidacji uśmiechu dziąsłowego to pierwszy krok do zdiagnozowania problemu i rozpoczęcia leczenia. To także krok do poprawy samopoczucia. Dobry specjalista pomoże Ci dobrać metodę najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb oraz kondycji zdrowotnej, a także poprowadzi Cię przez cały proces leczenia.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.