Uśmiech dziąsłowy, czyli tak zwany gummy smile bywa problemem wielu pacjentów. Wysychanie śluzówki jamy ustnej i nawracające stany zapalne, zaburzenie estetyki uśmiechu to tylko niektóre ze skutków tej przypadłości. Sprawia to, że wiele osób szuka recepty na pozbycie się uśmiechu dziąsłowego, zgłaszając się po pomoc do periodontologa.
Uśmiech dziąsłowy – skąd się bierze?
Uśmiech dziąsłowy charakteryzuje się nadmierną widocznością dziąseł podczas uśmiechu. Jest to zjawisko bardziej estetyczne niż medyczne i samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia jamy ustnej. Jednakże, pewne przyczyny leżące u podstaw uśmiechu dziąsłowego mogą wymagać uwagi ze względów zdrowotnych.
Uśmiech dziąsłowy może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak:
- Krótka warga górna lub wargi, które się zbyt bardzo unoszą: Jest to zazwyczaj cecha genetyczna i nie wpływa negatywnie na zdrowie jamy ustnej.
Nadmierny rozwój dziąseł (hiperplazja dziąseł): Może być wynikiem określonych stanów zdrowia, takich jak choroby dziąseł, lub efektem ubocznym niektórych leków. Hiperplazja dziąseł może utrudniać utrzymanie higieny jamy ustnej i zwiększać ryzyko problemów periodontologicznych. - Nietypowe wzrosty zębów: Niewłaściwy rozwój zębów lub ich niewystarczające wydłużenie mogą sprawiać, że dziąsła wydają się bardziej widoczne. Problemy z zębami mogą prowadzić do trudności w czyszczeniu, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.
- Kwestie związane z kośćmi szczęki: Nieprawidłowości w rozwoju kości szczęki mogą przyczyniać się do uśmiechu dziąsłowego i mogą wymagać interwencji ortodontycznej lub chirurgicznej dla poprawy funkcji i estetyki.
Uśmiech dziąsłowy a zdrowie jamy ustnej
Choć sam uśmiech dziąsłowy zwykle nie prowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, niektóre z jego przyczyn mogą wymagać leczenia. Nadmierna ilość dziąseł może utrudniać dokładne czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych, zwiększając ryzyko chorób dziąseł. Natomiast nieleczone problemy z dziąsłami mogą prowadzić do poważniejszych problemów periodontologicznych, w tym do utraty zębów. Warto również zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach konieczne może być leczenie ortodontyczne lub chirurgiczne, aby skorygować przyczyny uśmiechu dziąsłowego, co może wiązać się z długotrwałym procesem i potencjalnym dyskomfortem.
Leczenie chirurgiczne uśmiechu dziąsłowego – na czym polega?
Zanim specjalista periodontolog zadecyduje o najbardziej optymalnym sposobie usunięcia tej przypadłości, musi dokładnie zdiagnozować przyczynę jej powstania. Do najczęściej występujących należą wady zgryzu, późne wyrzynanie się zębów, zbyt mała górna warga, a także uwarunkowania genetyczne powodujące np. nadmierny wzrost kości szczęki. Dopiero po dokładnej ocenie kondycji uzębienia i dziąseł dentysta może zaproponować konkretne działania. Leczenie chirurgiczne uśmiechu dziąsłowego jest stosowane u osób dorosłych i polega na wydłużeniu koron klinicznych zębów poprzez przycięciu nadmiarowego obszaru dziąseł (gingiwoplastyka) lub dziąseł i kości, która stanowi dla nich podparcie (gingiwo-osteoplastyka) Efekty widoczne są od razu, chociaż sam proces gojenia trwa w czasie (ok. 7 dni)
Aparat oRtodontyczny i zastosowanie botoksu – jaka jest ich skuteczność?
Inną ,ale nie zawsze możliwą, metodą leczenia jest leczenie ortodontyczne. Rozwiązanie to może być stosowane również u dzieci i młodzieży. Działanie aparatu sprawia, że zęby przednie ulegają przesunięciu i sam proces leczenia , czasami wsparty chirurgicznie eliminuje uśmiech dziąsłowy. Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest stosowany tylko wówczas, gdy przyczynę problemu stanowi nadreaktywność mięśnia odpowiadającego za podnoszenie górnej wargi. Zastosowanie botoksu powoduje rozluźnienie mięśnia i zniwelowanie uśmiechu dziąsłowego na kilka miesięcy. Nie jest to więc metoda dająca trwały efekt.
Wizyta u periodontologa w celu zaplanowania likwidacji uśmiechu dziąsłowego to pierwszy krok do zdiagnozowania problemu i rozpoczęcia leczenia. To także krok do poprawy samopoczucia. Dobry specjalista pomoże Ci dobrać metodę najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb oraz kondycji zdrowotnej, a także poprowadzi Cię przez cały proces leczenia.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.