Naukowcy z Uniwersytety w Turynie przeprowadzili badania, w wyniku których okazało się, że jedną z przyczyn rozwoju chorób przyzębia, w tym paradontozy, jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Pacjenci, którzy borykają się z nieswoistym zapaleniem jelit, są nawet 3,5-krotnie bardziej narażeni na rozwój chorób przyzębia o średnim i dużym stopniu nasilenia.
Czy jesteś narażona/-y na paradontozę?
Podczas badania opublikowanego na łamach „Journal of Periodontology” naukowcy przeprowadzili analizę ryzyka rozwoju choroby. Do badania zakwalifikowani 117 pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz 60 pacjentów z objawami wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Oba te schorzenia objawiają się anemią, częstymi biegunkami, spadkiem masy ciała oraz bólami brzucha i należą do grupy nieswoistych zapaleń jelit. Najprawdopodobniej podłoże obu chorób jest autoimmunologiczne, a brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może prowadzić nawet do rozwoju niepełnosprawności.
Grupę kontrolną stanowiło 180 zdrowych osób. Obserwacja wykazała, że pacjenci, u których występują schorzenia z kategorii nieswoistych zapaleń jelit dochodzi do prawie 3,5-krotnie wyższego ryzyka rozwoju chorób przyzębia o średnim i dużym stopniu nasilenia. Szczególnie podatni na zapalenie przyzębia okazali się mężczyźni, a także osoby, ze zdiagnozowanym rozległym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Jako czynnik ryzyka rozwoju chorób przyzębia uznano również operacje związane ze stanami zapalnymi jelit.
Uzyskane wyniki badań pozwoliły wysnuć wniosek, że u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit należy wdrożyć dodatkowe działania prewencyjne i lecznicze, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przyzębia.
Zadbaj o profilaktykę i uniknij paradontozy!
Zapalenie przyzębia w dalszym ciągu jest zbyt późno wykrywane. Z pewnością w głównej mierze ma to związek z zaniechaniem profilaktycznych wizyt stomatologicznych. Osoby, u których zdiagnozowano nieswoiste zapalenie jelit, powinny zadbać o profilaktykę oraz regularne wizyty u stomatologa. Tylko w ten sposób będą mogły uniknąć ryzyka rozwoju niebezpiecznej choroby, która nieleczona może prowadzić nawet do utraty zębów.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.