Jednym z najpowszechniejszych objawów postępującej paradontozy jest rozchwianie zębów. Stan zapalny dziąseł przechodzący dalej na więzadła ozębnej wokół zębów i dalej na kość  sprawia, że zęby tracą swoje podparcie i zaczynają się poruszać. W początkowej fazie ruchy te mogą być niewielkie, przez co często są bagatelizowane. Jednak bez wdrożenia odpowiedniego leczenia proces ten może się pogłębiać, w efekcie prowadząc nawet do utraty zębów. Właśnie dlatego konieczna jest interwencja specjalisty. Dowiedz się, w jaki sposób leczyć rozchwiane zęby, by nie dopuścić do ich utraty.

Przede wszystkim usuń przyczynę

Do rozchwiania zębów dochodzi najczęściej na skutek nasilającej się paradontozy. Właśnie dlatego, już po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby, takich jak krwawienie dziąseł, należy zgłosić się do specjalisty periodontologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Obejmuje ono:

  • usunięcie z powierzchni zębów płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego,
  • root-planing – usunięcie złogów z powierzchni korzeni zębowych,
  • dekontaminacje kieszonek przyzębnych
  • usunięcie innych czynników przyczynowych poza płytką nazębną jak np. zgryz urazowy
  • szynowanie zębów – wykorzystywane w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia ozębnej na skutek nieleczonej paradontozy. W metodzie tej stomatolog stabilizuje zęby, wykorzystując odpowiednie szyny lub protezy szynujące
  • zabiegi chirurgiczne naprawcze lub regenerujące tkanki wokół zębów (z zastosowaniem materiałów wczepowych)

Ważna profilaktyka

Aby nie dopuścić do rozchwiania zębów, w tym nawrotu choroby, należy pamiętać o profilaktyce. Ta opiera się w szczególności na zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Należy każdego dnia, co najmniej dwa razy dziennie dokładnie szczotkować zęby, a także pamiętać o starannym nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, stosowaniu irygatorów i płynów antyseptycznych. Ważna jest także, poza domową, profilaktyka profesjonalna wykonywana w gabinetach stomatologicznych przez higienistki stomatologiczne.

Dodatkowo należy pamiętać o regularnych lekarskich wizytach w gabinecie dentystycznym. Kontrole należy przeprowadzać dwa razy w roku, a także zgłaszać się do stomatologa, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości bólowych.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.