Co to jest periodontologia?

Dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia i jamy ustnej to periodontologia. Do periodontologa warto się udać, kiedy mamy kłopoty ze stanami zapalnymi dziąseł – także powstałymi w przebiegu innych chorób czy powikłań związanych z urazami bądź zażywaniem leków, jak również w wyniku zaburzeń hormonalnych.

Innym powodem wizyty w gabinecie periodontologa może być nieprzyjemny zapach z ust lub uczucie niesmaku, które nie są związane z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Periodontologia wyrasta na jedną z najbardziej użytecznych społecznie dziedzin stomatologii: szacuje się, że kłopoty z chorobami przyzębia deklaruje aż 99% dorosłych, przy czym stany zapalne dziąseł nie omijają też ludzi młodych – aż 75% nastolatków skarży się na ból i krwawienie dziąseł. Jeśli choroba nie zostanie w porę zahamowana, takie objawy grożą utratą zębów.

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Najbardziej oczywistą jest osadzający się na zębach kamień, który nawarstwia się, wciska w tkanki miękkie i uszkadza je, powodując stany zapalne. Poza tym przyczyn może być wiele: awitaminoza, wady zgryzu, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, źle dobrane protezy.

Czym zajmuje się periodontolog i jakie zabiegi stosuje w leczeniu periodontologicznym?

Na początku zawsze trzeba zdjąć z zębów kamień. Zabieg ten nosi nazwę skaling (obecnie najczęściej stosuje się skaling ultradźwiękowy bądź laserowy). Poza tym w wykonuje takie zabiegi jak: augmentacja kości, czyli ich regeneracja i nadbudowa; kiretaż, czyli oczyszczanie kieszonek dziąsłowych (zamknięty – bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć; otwarty – związany z oczyszczaniem korzeni zębowych) i inne.

Jak wygląda wizyta u periodontologa?

Tak samo jak wizyta u stomatologa każdej innej specjalności: wywiad, diagnoza, plan leczenia i wskazówki na czas między ustalonymi wizytami. Oczywiście pacjent powinien zrobić wszystko, żeby w przyszłości te wizyty były jedynie wizytami kontrolnymi (raz na pół roku). Profilaktyka chorób przyzębia to także zadanie dla periodontologa.

Dowiedz się więcej

Jeśli interesuje Cię ta tematyka i chciałbyś dowiedzieć się więcej – napisz do mnie. Jeśli jesteś zainteresowany zagadnieniami stomatologicznymi lub chciałbyś skorzystać z jakiejś formy leczenia stomatologicznego – zapraszam do kontaktu.