Ziołolecznictwo już od stuleci sprawdza się w zwalczaniu różnego rodzaju schorzeń. Nasi przodkowie wykorzystywali prozdrowotne wartości roślin i ziół również w walce z dolegliwościami bólowymi w obrębie jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze zioła, które warto stosować jako wsparcie podczas leczenia chorób zębów i dziąseł.

Szałwia w łagodzeniu dolegliwości bólowych

Skuteczne właściwości szałwii odkryto już w starożytności. Jej skuteczne działania podkreśla fakt, że jest stosowana w większości preparatów leczniczych. Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych, a także dzięki licznym witaminom i minerałom, szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne i grzybobójcze. Dodatkowo przeciwdziała namnażaniu się bakterii oraz rozwojowi infekcji.

Dla najskuteczniejszego działania zaleca się wykonanie naparu z szałwii, który po przestygnięciu sprawdzi się jako płukanka. Warto ją stosować podczas oczekiwania na wizytę u dentysty, gdy występujące ubytki powodują dokuczliwy ból.

Rumianek jako środek łagodzący

Kolejnym ziołem powszechnie wykorzystywanym w stomatologii jest rumianek. Podobnie jak szałwia wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Doskonale sprawdzi się jako środek łagodzący stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Szczególnie skutecznie sprawdzi się w formie naparu. Dla wzmocnienia skutecznego działania rumianku, warto dodatkowo sięgnąć po pasty do zębów, które w swoim składzie zawierają to zioło.

Tymianek dla spowolnienia osadzania się płytki nazębnej

Ta popularna, zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie roślina, sprawdza się jako dodatkowa forma higieny jamy ustnej. Dzięki wysokim zawartościom olejków eterycznych, tymianek pomaga zwalczać choroby dziąseł, a dodatkowo spowalnia proces odkładania się płytki nazębnej. Stosowany wraz z miętą pozwala zredukować opuchliznę, która bardzo często stanowi główną przyczynę bólu.

Świat natury oferuje liczne środki wspierające walkę z chorobami zębów i dziąseł. Mimo wcześniej wspomnianych, warto sięgnąć po imbir, krwawnik pospolity, liście malin, rozmaryn czy goździki. Wszystkie te zioła posiadają szereg dobroczynnych substancji, które można stosować jako wsparcie dla profesjonalnych metod leczenia.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.