Ziołolecznictwo już od stuleci sprawdza się w zwalczaniu różnego rodzaju schorzeń. Nasi przodkowie wykorzystywali prozdrowotne wartości roślin i ziół również w walce z dolegliwościami bólowymi w obrębie jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze zioła, które warto stosować jako wsparcie podczas leczenia chorób zębów i dziąseł.

Szałwia w łagodzeniu dolegliwości bólowych

Skuteczne właściwości szałwii odkryto już w starożytności. Jej skuteczne działania podkreśla fakt, że jest stosowana w większości preparatów leczniczych. Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych, a także dzięki licznym witaminom i minerałom, szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne i grzybobójcze. Dodatkowo przeciwdziała namnażaniu się bakterii oraz rozwojowi infekcji.

Dla najskuteczniejszego działania zaleca się wykonanie naparu z szałwii, który po przestygnięciu sprawdzi się jako płukanka. Warto ją stosować podczas oczekiwania na wizytę u dentysty, gdy występujące ubytki powodują dokuczliwy ból.

Rumianek jako środek łagodzący

Kolejnym ziołem powszechnie wykorzystywanym w stomatologii jest rumianek. Podobnie jak szałwia wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Doskonale sprawdzi się jako środek łagodzący stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Szczególnie skutecznie sprawdzi się w formie naparu. Dla wzmocnienia skutecznego działania rumianku, warto dodatkowo sięgnąć po pasty do zębów, które w swoim składzie zawierają to zioło.

Tymianek dla spowolnienia osadzania się płytki nazębnej

Ta popularna, zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie roślina, sprawdza się jako dodatkowa forma higieny jamy ustnej. Dzięki wysokim zawartościom olejków eterycznych, tymianek pomaga zwalczać choroby dziąseł, a dodatkowo spowalnia proces odkładania się płytki nazębnej. Stosowany wraz z miętą pozwala zredukować opuchliznę, która bardzo często stanowi główną przyczynę bólu.

Właściwości przeciwzapalne jeżówki

Wciąż niedocenianym ziołem w naszym ogrodzie jest jeżówka. Pochodzi ona z Ameryki Północnej, jednak doskonale odnajduje się w polskich warunkach klimatycznych. Zioło wykazuje silne działanie przeciwzapalne i pomaga w leczeniu schorzeń w obrębie jamy ustnej. Ponadto jeżówka jest immunostymulatorem, czyli stymuluje działanie układu odpornościowego organizmu, dzięki temu ten jeszcze szybciej radzi sobie z różnego rodzaju stanami zapalnymi. Zioło wykazuje też działanie: przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Mięta i eukaliptus i ich działanie odświeżające

W pielęgnacji i leczeniu chorób zębów i dziąseł poleca się również miętę pieprzową oraz eukaliptus. Obie rośliny nie bez powodu stosowane są przez producentów past do zębów. Wszystko dzięki ich działaniu odświeżającemu. Ponadto eukaliptus wykazuje działanie łagodzące dolegliwości bólowe. Rośliny te wykorzystuje się przede wszystkim w formie płynów do płukania jamy ustnej, past do zębów czy też gum do żucia.

Prozdrowotne działanie rozmarynu

Kolejnym przykładem zioła wykorzystywanego jako wsparcie w leczeniu chorób jamy ustnej jest rozmaryn. Roślina ta wykazuje skuteczne działanie oczyszczające i antyseptyczne. Dzięki temu dużo łatwiej o pielęgnacje jamy ustnej i oczyszczanie jej z obecności szkodliwych drobnoustrojów czy też resztek pokarmu.

Jałowiec łagodzi ból i działa przeciwzapalnie

Jałowiec od lat wykorzystywany jest w polskiej kuchni. Doceniamy nie tylko jego właściwości smakowe i aromatyczne, ale również prozdrowotne działanie. Zioło to wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie jamy ustnej. Dzięki temu stanowi cenne wsparcie w walce z chorobami zębów i dziąseł.

Świat natury oferuje liczne środki wspierające walkę z chorobami zębów i dziąseł. Mimo wcześniej wspomnianych, warto sięgnąć po imbir, krwawnik pospolity, koperek, mirrę nagietek, liście malin, czy goździki. Wszystkie te zioła posiadają szereg dobroczynnych substancji, które można stosować jako wsparcie dla profesjonalnych metod leczenia. Dużym powodzeniem cieszą się płukanki wykonywane z wykorzystaniem ekstraktów lub świeżych ziół. Potencjał i zasadność ich stosowania warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.