Implanty w stomatologii

Def. Implant – ciało obce wszczepiane do organizmu mające zastąpić naturalny narząd w jego funkcjach. Najbardziej popularne i najczęściej stosowane są one w dziedzinie  stomatologii. Na implantach stomatologicznych, które pełnią rolę korzenia zęba, osadza się bowiem protezę lub koronę, która imituje naturalny ząb.

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • Co to są implanty stomatologiczne
  • Jak działają implanty
  • Czy wszczepianie implantów boli
  • Jak długo trwa leczenie implantologiczne
  • Przeciwwskazania do leczenia implatologicznego
  • Czy organizm może odrzucić implant
  • Jakie są ceny implantów

W Polsce rocznie wszczepia się zaledwie ok. 70 tys. implantów, w Niemczech ponad milion. Trudno jednoznacznie określić dlaczego wciąż bardzo mało Polaków decyduje się na implanty. Bardzo prawdopodobne jest, że w dużej mierze wynika to z niepewności i obaw spowodowanych niewiedzą. Przeciętny Kowalski wciąż niewiele wie na temat tej metody a przecież boimy się tego, czego nie znamy.

W mediach krąży także wiele mitów na temat zębów mocowanych na… śrubach! Zwiększają one dystans wobec zabiegów tego typu. Również z tego powodu leczenie implantologiczne bywa błędnie traktowane jako rozwiązanie bolesne, nowe i niedostatecznie sprawdzone. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że w swojej nowoczesnej formie implanty stosowane są w stomatologii już niemal od 50-ciu lat.

Jak działają implanty?

Fenomen zjawiska osseointegracji (na którym bazuje leczenie implantologiczne) polega na trwałym połączeniu pomiędzy powierzchnią implantu a kością pacjenta, które umożliwia lekarzowi odtworzenie brakujących korzeni zębów a następnie pozwala na protetyczne odbudowanie na nich koron. Takie rozwiązanie ma ważną zaletę – pozwala implantom stymulować kość. Tkanka kostna, w której pozostała luka po usuniętych zębach ma bowiem tendencję do zanikania, co w perspektywie czasowej może prowadzić do zaburzeń nie tylko estetycznych ale także funkcjonalnych np. utrudnień w utrzymywaniu protez, ich szczelności. Zastosowanie implantów, często w połączeniu z technikami regeneracji tkanki kostnej materiałami wszczepialnymi, wychodzi temu naprzeciw.

 

Czy wszczepianie implantów boli?

Dla wielu osób barierą nie do pokonania jest strach przed bólem. Tymczasem jest on całkowicie nieuzasadniony – dzisiejsze techniki znieczulenia są tak skuteczne, że nawet rwanie zęba odbywa się bezboleśnie. Dobranie odpowiednich dawek i typów znieczulenia pozwala zarówno pacjentowi jak i lekarzowi na komfortowe leczenie. Możemy być także spokojni o ból po zabiegu – stosowne leki wyeliminują go całkowicie.

 

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

Panuje błędne przekonanie, że cała procedura wszczepienia implantu trwa miesiącami i dopóki się nie zakończy, jesteśmy skazani na szczerbaty uśmiech. Czas leczenia jest sprawą indywidualną, ale obecne techniki pozwalają maksymalnie go skrócić – od kilku miesięcy do nawet jednego dnia (w sprzyjających warunkach). Ważne jest tu planowanie leczenia oparte na dokładnym, klinicznym badaniu pacjenta oraz nowoczesnej radiologicznej diagnostyce obrazowej.

Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego

Oczywiście istnieją przeciwwskazania do leczenia implantologicznego, ale prawie w każdym przypadku można rozważyć wykonanie wszczepów zębowych, nawet jeśli u pacjenta są trudne warunki anatomiczne. Możemy bowiem znacząco je polepszyć wykonując np. zabiegi sterowanej regeneracji kości czy podniesienia zatok szczękowych. Oczywiście ważne jest uwzględnienie ogólnych i miejscowych przeciwwskazań. Te ostatnie to na przykład wyleczenie wszelkich infekcji w jamie ustnej, wyleczenie próchnicy zębów i parodontozy.

Krąży także mit, że implanty są rozwiązaniem wyłącznie dla ludzi młodych i dojrzałych. Wiek sam w sobie nie jest przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów – wręcz przeciwnie! Z wiekiem, co oczywiste, zwiększają się potrzeby lecznicze dotyczące rehabilitacji protetycznej. Tak jak dysfunkcje narządu ruchu czy kręgosłupa wraz z wiekiem wiążą się najczęściej z leczeniem ortopedycznym, tak braki zębowe z rehabilitacją implanto-protetyczną. To nie wiek pacjenta, przebyte choroby zębów czy ich tkanek otaczających są przeciwwskazaniem do leczenia implantologicznego – przeciwnie! Implanty wykonuje się obecnie między innymi właśnie z powodu utraty zębów w wyniku ich chorób (próchnica, powikłania leczenia kanałowego) czy urazów.

 

Czy organizm może odrzucić implant

Statystycznie tylko od 4 do 6 proc. zabiegów kończy się odrzuceniem implantu przez tkanki w szczęce, infekcją, która wymaga usunięcia umieszczonych w kości śrub, czy też zwyczajnie rozchwianiem lub złamaniem wstawionego sztucznego zęba. Jeśli umiejętnie dbamy o implanty (prawidłowo je myjemy je i regularnie zdejmujemy z nich kamień nazębny) po 10 latach od ich wszczepienia od 95 do 98 proc. z nich nadal tkwi mocno w kości, jak w pierwszych tygodniach po zabiegu. Średnio implant wytrzymuje 30 lat.

Jakie są ceny implantów?

Implanty wciąż są w naszym kraju postrzegane jako luksus, na który mogą sobie pozwolić jedynie najzamożniejsi. Około 75% polskich gabinetów stomatologicznych oferuje dziś zabiegi wstawiania implantów. Mimo, iż ich cena jest przystępna, a jakość wysoka pacjenci niechętnie decydują się na takie rozwiązanie. Rodzima implantologia dorównująca zachodnim standardom, jest tańsza niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Przeciętna cena wstawienia implantu wynosi w UE od 1600- 2400 Euro. W Polsce to koszt 1000-1500 Euro. W rzeczywistości jest on niewiele większy, niż wydatek na porcelanową koronę na tradycyjnym moście.

 

Implanty w niczym nie ustępują własnym zębom – poza uzupełnieniem braków a co za tym idzie lepszym zdrowiem, dodatkowo zapewniają bardzo dobre walory estetyczne, podwyższają samoocenę i w efekcie pozwalają nam zachować lepsze samopoczucie. Jednocześnie, jeśli właściwie o nie dbamy, są realną inwestycją na długie lata. Profesjonalnie wykonanie badania połączone z doświadczeniem lekarza i współpracą pacjenta są warunkiem satysfakcjonującego rezultatu – nowych, niezwykle zbliżonych do natury „trzecich zębów”.

Implanty w niczym nie ustępują własnym zębom – poza uzupełnieniem braków a co za tym idzie lepszym zdrowiem, dodatkowo zapewniają bardzo dobre walory estetyczne, podwyższają samoocenę i w efekcie pozwalają nam zachować lepsze samopoczucie. Jednocześnie, jeśli właściwie o nie dbamy, są realną inwestycją na długie lata. Profesjonalnie wykonanie badania połączone z doświadczeniem lekarza i współpracą pacjenta są warunkiem satysfakcjonującego rezultatu – nowych, niezwykle zbliżonych do natury „trzecich zębów”.