„Dziewiątki”, zwane fachowo zębami zatrzonowcowymi lub czwartymi zębami trzonowymi, ustawione są zazwyczaj w przedłużeniu łuku zębowego i przypominają swoim kształtem ósemki. Zęby dziewiąte mogą pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej pojawiają się między 5. a 25. rokiem życia. Należy jednak odnotować, że do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko. Zęby te najczęściej charakteryzują się prawidłową budową anatomiczną, są jednak nieprawidłowo położone w kości (często rosną poza łukiem zębowym). Najczęściej są przypadkowo wykrywane na zdjęciach radiologicznych, ponieważ potrafią przez wiele lat nie dawać o sobie znać, przeważnie rosnąc w ukryciu. Jednak kiedy już się uaktywnią, mogą prowadzić do wielu dolegliwości, takich jak np. ból głowy, ból żuchwy, szczękościsk, problemy z zatokami, bardzo wysoka gorączka, puchnięcie dziąseł, nieprzyjemne dźwięczenie w uszach, obrzęk twarzy, stany zapalne w jamie ustnej czy powiększenie węzłów chłonnych.
Diagnostyka nadliczbowych zębów zazwyczaj obejmuje badania radiologiczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają na dokładne zlokalizowanie dodatkowych zębów i ocenę ich wpływu na sąsiednie struktury. Leczenie zależy od konkretnej sytuacji klinicznej i może obejmować obserwację, ekstrakcję nadliczbowych zębów lub inne procedury stomatologiczne.
W razie wątpliwości co do swojej sytuacji stomatologicznej, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie oceni Twoje zęby i zaleci odpowiednie badania i postępowanie.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.