Liszaj Wilsona, zwany również liszajem płaskim, to niezakaźna, przewlekła choroba skóry i błon śluzowych. Obecnie liszaj uznawany jest za jedną z częściej występujących patologii śluzówkowych w obrębie jamy ustnej. Z uwagi na towarzyszące mu dolegliwości (uporczywe swędzenie) choroba ta znacząco obniża jakość życia pacjentów. Właśnie dlatego należy wiedzieć, jak objawia się liszaj Wilsona oraz jak skutecznie go leczyć.

Główne objawy liszaja Wilsona

W zależności od stopnia rozwoju liszaj Wilsona może się objawiać na różne sposoby. Do najczęstszych objawów schorzenia należą:

  • pojawienie się niebolesnych zmian – tzw. siateczki Wilsona o białym zabarwieniu,
  • złuszczające się zapalenie dziąseł,
  • uczucie suchości w jamie ustnej,
  • pieczenie,
  • niekiedy obrzęki i drobne krwawienia.

Z uwagi na fakt, iż nieleczony liszaj może sprzyjać rozwojowi nowotworów jamy ustnej, należy podjąć leczenie bezpośrednio po rozpoznaniu choroby.

Liszaj Wilsona — jak przebiega leczenie?

Leczenie liszaja płaskiego ogranicza się do łagodzenia objawów. Schorzenie, przy odpowiedniej suplementacji, zwykle ustępuje samoczynnie. W przypadku utrzymujących się dolegliwości bólowych zalecane jest stosowanie miejscowych środków znieczulających w połączeniu z płukankami antyhistaminowymi. Niekiedy lekarz może zalecić leczenie kortykosteroidami.

W celu zwiększenia skuteczności leczenia, pacjenci powinni zrezygnować ze spożywania pikantnych potraw oraz z palenia papierosów. W celu doraźnego zabezpieczenia delikatnych błon śluzowych zalecane jest stosowanie płukanek z siemienia lnianego, które dzięki wysokiej zawartości substancji śluzowych pokryje błonę śluzową jamy ustnej, zmniejszając tym samym jej podatność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Chcąc uniknąć wtórnego stanu zapalnego, należy dbać o odpowiednią suplementację witamin i minerałów. Osoby, borykające się z liszajem Wilsona, powinny regularnie przyjmować preparaty zawierające kompleks witamin: A+E, B, C, PP oraz kwas foliowy. Równie istotna w walce z liszajem płaskim jest codzienna higiena jamy ustnej.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.