Choroby przyzębia to olbrzymi problem nie tylko wśród dorosłych pacjentów, lecz również tych najmłodszych. Co ciekawe, stany zapalne w obrębie jamy ustnej występują u dzieci i młodzieży coraz częściej. Jakie są dokładnie tego przyczyny?

Najczęstsze przyczyny chorób przyzębia

Choroby przyzębia dają dość łatwe do zaobserwowania objawy, ponieważ widoczne staje się krwawienie, obrzęk, a także zaczerwienienie dziąseł. Taki stan jamy ustnej u dziecka z całą pewnością wywoływać będzie niepokój u rodziców. Nic więc dziwnego, że szukają oni informacji, co może być przyczyną pojawiania się stanów zapalnych w obrębie dziąseł.

U dorosłych takie choroby pojawiają się w wyniku nadużywania pewnych używek, noszenia nieprawidłowo dopasowanych protez zębowych, czy też nawet nadmiernego poziomu stresu. A jakie są przyczyny chorób dziąseł u młodszych pacjentów?

Główną przyczyną pojawienia się u dzieci chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Może to wynikać ze zwykłego zaniedbania i niechęci do mycia zębów, lecz również mieć swoje źródło w używaniu nieprawidłowej szczoteczki do zębów, a także nieodpowiedniej techniki szczotkowania. Za takie choroby u dzieci odpowiadać może także uboga w witaminy C i B dieta, wady zgryzu utrudniające dotarcie do wszystkich zakamarków oraz niska odporność. Co ciekawe, choroby przyzębia pojawiają się powszechnie u młodzieży w okresie dojrzewania. Powodują to hormony, które mogą wywoływać stany zapalne dziąseł nawet przy idealnej higienie jamy ustnej.

Jak leczyć choroby przyzębia u dzieci i młodzieży?

Bez względu na to, jaka jest konkretnie przyczyna stanu zapalnego przyzębia u dziecka, koniecznie trzeba temu przeciwdziałać. Zdecydowanie najłatwiej można to zrobić, sięgając po środki przeciwzapalne, które aplikuje się na dziąsła. Najczęściej przyjmują one postać żeli lub kremów.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.