Paradontoza to choroba infekcyjna tkanek przyzębia, która może doprowadzić do rozchwiania i utraty zębów. Jest to dość powszechny problem z jamą ustną; szacuje się, że dotyka ona ponad 70 proc. polskiego społeczeństwa. Częstość jej występowania oraz skutki jakie za sobą niesie, pozwalają na uznanie parodontozy za problem zaliczany do chorób społecznych. Zaawansowaną postać parodontozy ma co dziesiąty Polak. Wiele osób jednak nie ma pojęcia, że parodontoza to nie wyrok i należy podjąć walkę o zdrowie jamy ustnej, gdyż da się z nią wygrać.
Pierwsze objawy paradontozy można zaobserwować gołym okiem, możemy zaliczyć do nich:
• obnażenia szyjek zębowych i nadwrażliwość zębów,
• ruchomość zębów,
• krwawienie dziąseł,
• rozrost dziąseł,
• zmieniony zapach z ust.
Inne objawy musi ocenić lekarz w badaniu klinicznym i radiologicznym.
Leczenie paradontozy
Polacy radzą sobie z objawami parodontozy głównie za pomocą stosowania leczniczych past do zębów na krwawiące dziąsła, płukanek czy żeli do smarowania dziąseł. Tego typu środki działają aseptycznie, łagodzą i usuwają niektóre objawy stanu zapalnego dziąseł. Niestety jest to wyłącznie leczenie objawowe, które nie usuwa przyczyny choroby i nie zatrzymuje trwale postępu parodontozy!
Właściwe leczenie parodontozy składa się trzech faz:
I faza wstępna: leczenie usuwające przyczynę choroby
Obejmuje profesjonale oczyszczenie zębów przez usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym, wyeliminowanie drażniących czynników, plastykę zębów w miejscach gromadzenia się płytki nazębnej, profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej celem umożliwienia kontynuacji higienizacji w domu.
II faza korekcyjna: usuwająca skutki
Zabiegi chirurgiczne, których celem jest naprawa lub regeneracja uszkodzonych struktur przyzębia lub zabiegi plastyczne chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej (pokrywanie odsłoniętych szyjek zębowych, plastyka dziąseł etc.). Celem tych zabiegów jest pełne odtworzenie zniszczonych w wyniku choroby struktur otaczających i utrzymujących nasze zęby.
III faza podtrzymująca efekty leczenia
Faza utrzymująca wizyty kontrolne, profesjonalne oczyszczania zębów, laseroterapię, leczenie farmakologiczne.
Odpowiednio wczesne zgłoszenie się z problemem chorób dziąseł do periodontologa, pomoże dobrać i wdrożyć leczenie, co pozwoli pokonać paradontozę, a w efekcie uniknąć zaburzeń estetycznych i funkcjonalnych w jamie ustnej.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.