Piękny uśmiech i zdrowie całego organizmu to nie tylko zdrowe zęby, ale również zadbane dziąsła. Niestety, choroba przyzębia, wady zgryzu, niewłaściwa higiena czy uwarunkowania genetyczne negatywnie wpływają na funkcję i estetykę tkanek otaczających uzębienie. Warto zatem wiedzieć, że z recesją, asymetrią, przerostem dziąseł czy też obecnością kieszonek przyzębnych (utrata więzadeł i kości) skutecznie radzi sobie nowoczesna periodontologia.
Znaczenie periodontologii dla estetyki uśmiechu
Periodontologia kojarzona jest głównie z terapią schorzeń w obrębie przyzębia, które nieleczone mogą prowadzić do rozchwiania i utraty zębów. W praktyce klinicznej doskonale radzi sobie także z poprawą estetyki uśmiechu, a także pozwala odwrócić negatywne skutki chorób przyzębia.
Gingiwoplastyka i gingiwektomia
Zadaniem zabiegów plastyki dziąseł jest poprawa ich estetyki, kształtu i wielkości. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie odpowiednich proporcji między zębem, a otaczającymi go tkankami. Polecane są osobom o tzw. dziąsłowym uśmiechu czy asymetrii dziąseł.
Zabieg plastyki dziąseł wykonywany jest również w przypadku próchnicy poddziąsłowej, utraty zęba lub przerostu tkanki w wyniku przebytych stanów zapalnych. W takim przypadku periodontolog wycina nadmiar tkanki, nadając jej pożądaną wielkość i kształt, a także wydłuża koronę kliniczną uzębienia. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu klasycznych metod chirurgicznych lub nowoczesnych technik laserowych. Precyzyjne i bezkrwawe techniki cięcia tkanek są minimalnie inwazyjne, redukują dolegliwości bólowe, skracają czas zabiegu i dają szansę na szybką rekonwalescencję .
Przeszczepy w obrębie dziąseł
Obecnie nowoczesna chirurgia periodontologiczna umożliwia zrekonstruowanie tkanek, które w wyniku chorób uległy zanikowi. W tym celu wykorzystuje się różne techniki zabiegowe pokrycia recesji (techniki przesunięcia płata, techniki tunelowe) z wykorzystaniem przeszczepów na przykład: FGG (z ang. Free Gingival Graft) oraz SCTG (z ang. Subepithelial Connective Tissue Graft).
Przeszczepy te pobierane są z podniebienia i przeszczepiane wokół zębów dotkniętych recesjami. W przypadku FGG aplikuje się tkankę łączną oraz nabłonek rogowaciejący, drugi zaś wycinany jest z głębszych warstw i zawiera jedynie tkankę łączną. O rodzaju zastosowanej techniki chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej decyduje lekarz, który najpierw zapoznaje się z problemem pacjenta.
Regeneracja dziąsła
W przypadku chorób przyzębia stosowane są minimalnie inwazyjne zabiegi chirurgiczne z zastawaniem nowoczesnych materiałów regeneracyjnych , które są osiągnięciami współczesnej – światowej inżynierii biomateriałów.
PRZYSPIESZANIE GOJENIA
We wszystkich technikach chirurgicznych stosowanych w periodontologii mogą być dodatkowo stosowane autologiczne (pochodzące od pacjenta) materiały znacząco przyspieszające gojenie oraz procesy naprawczo-regeneracyjne tkanek u pacjentów. Przykładem mogą myć komórki macierzyste (pochodzące ze szpiku lub krwi pacjenta) czy czynniki wzrostu pochodzące z osocza bogatopłytkowego (pozyskiwane jest z krwi obwodowej pacjenta i odpowiednio odwirowywane i przygotowywane do aplikacji).
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.