Paradontoza kojarzy się głównie jako schorzenie osób starszych, jednak problemy z przyzębiem mogą mieć również osoby młode, a nawet dzieci. U najmłodszych przebieg choroby jest bardziej agresywny i niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje.

Choroby przyzębia to poważne schorzenia, które niestety mogą dotknąć każdego. Co więcej, mają zgubny wpływ na estetykę uzębienia, ponieważ są jedną z przyczyn utraty zębów. Czy jednak paradontoza może wystąpić u dziecka? Jakie są objawy takiego schorzenia i jak mu zapobiec?

Jak powstaje paradontoza?

Paradontoza jest przewlekłym i poważnym schorzeniem tkanek miękkich, za które odpowiada niesystematyczne lub niedokładne usuwanie płytki nazębnej. Wspomniana płytka to białawy lub żółtawy lepki nalot, który pokrywa zęby już po kilku minutach od ich umycia. Początkowo pełni funkcję ochronną, jednak wraz z upływem czasu i obniżenia pH w jamie ustnej w skutek spożywania pokarmów i napojów, rozwijają się w niej bakterie. Brak szczotkowania zębów sprawia, że drobnoustroje zaczynają powodować ubytki, ale również wywoływać stany zapalne, które wraz mineralizacją płytki nazębnej (przekształca się ona w kamień nazębny) mogą mieć destrukcyjny wpływ na aparat zawieszeniowy zębów i doprowadzić do paradontozy.

Paradontoza u dzieci?

Dzieci nie są podatne na choroby przyzębia, a przewlekłe schorzenie tkanek miękkich występuje u nich rzadko. Zdarza się jednak, że również najmłodsi cierpią z powodu paradontozy. Co więcej, ma ona u nich dynamiczny i gwałtowny przebieg, dlatego należy szybko zareagować i w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak krwawienie, ból czy obrzęk dziąseł, udać się do periodontologa.

Warto też wiedzieć, że na choroby przyzębia najczęściej są narażone dzieci w okresie dojrzewania. Dlaczego? Zmiany hormonalne i osłabienie odporności sprawiają, że nastolatki są podatne na częstsze występowanie stanów zapalnych. Ich bagatelizowanie może mieć poważne konsekwencje na ich zdrowie i wygląd uzębienia w przyszłości. Dlatego tak ważną rolę odgrywają systematyczne przeglądy stomatologiczne. Dentysta, w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, może szybko zareagować i wprowadzić skuteczne leczenie, które wyeliminuje problem i zapobiegnie rozwojowi schorzenia.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.