Dr n. med. Agnieszka Laskus
dr@laskus.pl

Stomatologia estetyczna, czy oznacza jedynie piękny wygląd zębów?

Kiedy mowa o estetyce jamy ustnej, specjaliści wyróżniają jej dwa rodzaje:

  • estetykę białą – harmonijny i ładny wygląd zębów, którą możemy osiągnąć higienizacją, leczeniem zachowawczym zębów, wybielaniem, leczeniem ortodontycznym, implanto-protetycznym;
  • estetykę czerwoną – czyli estetykę tkanek miękkich osiąganą dzięki regularnym wizytom kontrolnym i higienizacyjnym w gabinecie stomatologicznym (usuwanie osadów, kamienia nazębnego, instruktaże higieny) oraz specjalistyczne leczenie periodontologiczne (zabiegi naprawy i regeneracji tkanek przyzębia, zabiegi plastyczne śluzówkowo-dziąsłowe).

„O estetyce w stomatologii mówi się dziś bardzo dużo, nie zawsze jednak we właściwym kontekście. Aspekt funkcjonalno-estetyczny warto i trzeba łączyć z ważniejszym, bo zdrowotnym wymiarem pięknego uśmiechu” – podkreśla dr n. med. Agnieszki Laskus.

Jeśli uśmiech ma być naprawdę piękny, powinien być przede wszystkim zdrowy. Do tego potrzebne jest kompleksowe podejście do estetyki: zęby muszą być pozbawione przebarwień i zdrowe, a dziąsła, przyzębie i śluzówka bez stanów zapalnych i w zdrowym odcieniu.

Uroda uśmiechu idzie w parze ze zdrowiem jamy ustnej. Jeśli ma się zdrowe zęby i tkanki przyzębia, problem z zakładaniem wypełnień i uzupełnianiem braków zębowych nie istnieje. Jeśli tkanki otaczające zęby niedomagają, nie da się założyć szczelnych i prawidłowych wypełnień lub dobrze osadzonych protez. Nieszczelności lub złe przyleganie uzupełnień spowodują dalsze niszczenie tkanek jamy ustnej: zęby będzie niszczyć próchnica wtórna rozwijająca się pod plombami, a na śluzówce i w przyzębiu powstaną stomatopatie.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.