Dbałość o higienę jamy ustnej to jeden z filarów podtrzymujących zdrowie całego organizmu. Przeprowadzane współcześnie badania potwierdzają bezpośredni związek chorób układu sercowo-naczyniowego z zaburzeniami w obrębie tkanek przyzębia. Leczenie paradontozy i innych chorób tych tkanek, a także odpowiednia profilaktyka są niezbędne dla zachowania nie tylko zdrowia jamy ustnej, ale również serca.
Dlaczego schorzenia przyzębia pogarszają stan układu sercowo-naczyniowego?
Jako schorzenia przyzębia określane są stany zapalne, a nawet zanik tkanek wokół zębów: dziąseł, kości wyrostka zębodołowego, a także ozębnej i cementu korzeniowego. Warto przy tym zaznaczyć, że specjalistą, do którego należy udać się w przypadku tego rodzaju dolegliwości jest periodontolog. Lekceważenie chorób przyzębia może mieć bowiem poważne następstwa. Zapalenie dziąseł i przyzębia wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu krążenia. Bakterie obecne w płytce nazębnej wytwarzają enzymy i produkty uboczne przemiany materii, które poprzez szczelinę dziąsłową przedostają się do krwi, a z nią do poszczególnych narządów ciała. Zwiększa to ryzyko choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy tętnic, a także ostrego zespołu wieńcowego, udaru i zawału serca. Czynnikiem ryzyka – poza zaniedbaniami higienicznymi – jest osłabiony układ immunologiczny pacjenta, stres, zła dieta oraz palenie tytoniu.
Leczenie paradontozy i innych chorób przyzębia sposobem na zapobieganie chorobom układu krążenia
Schorzenia przyzębia należy bezwzględnie leczyć, ponieważ ich zaniedbanie może grozić nie tylko utratą zębów, ale również pojawieniem się chorób i sytuacji groźnych dla zdrowia i życia. Wykwalifikowany specjalista periodontolog jest w stanie precyzyjnie zdiagnozować stan przyzębia i zaordynować terapię, która wyeliminuje stan zapalny. Niezwykle istotna jest w tym wypadku również profilaktyka, polegająca na gruntownej higienie jamy ustnej, nitkowaniu zębów oraz usuwaniu płytki nazębnej i kamienia w gabinecie stomatologicznym. Poprawia to nie tylko komfort życia pacjenta, redukując ból i pozwalając uniknąć trudności z żuciem i gryzieniem, ale też stanowi element ochrony serca i układu krążenia. Wykluczenie lub ograniczenie stanów zapalnych przyzębia ma pozytywny wpływ na układ krzepnięcia i fibrynolizy, a tym samym na cały system sercowo-naczyniowy.
Wpływ bakterii obecnych w dotkniętym zapaleniem przyzębiu na stan serca jest niepodważalny. Regularna kontrola tkanek otaczających uzębienie pozwala na odpowiednio wczesną reakcję i uniknięcie wpływu bakterii obecnych w jamie ustnej na układ krążenia. Warto również dbać o układ odpornościowy, aby skutecznie walczył on z negatywnym oddziaływaniem bakterii na ludzki organizm.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.