Piękny uśmiech jest marzeniem wielu osób. Ludzie, którzy często się uśmiechają, postrzegani są za godnych zaufania. Jedną z kluczowych cech pięknego uśmiechu jest prawidłowe ustawienie zębów w łukach zębowych oraz w stosunku do siebie.

Dlaczego warto założyć aparat ortodontyczny?

Leczenie ortodontyczne utożsamiane jest z poprawą estetyki uśmiechu. W praktyce korygowanie wad zgryzu ma o wiele większe znaczenie. Przede wszystkim terapeutyczne. Przywrócone zostaje prawidłowe funkcjonowanie zgryzu (a więc relacji szczęki do żuchwy), co umożliwia poprawę zwarcia, wyglądu zębów ale i rysów twarzy, ułatwia  przegryzanie, rozdrabnianie pokarmu czy zapewnia poprawną wymowę.  W tym celu stosuje się jeden z dwóch rodzajów aparatu ortodontycznego:

  • Stały – przyklejony do powierzchni zębów, od wewnętrznej lub zewnętrznej jego strony. Aby pacjent czuł się komfortowo, zewnętrzne aparaty mają różne rodzaje i kolor. Wewnętrzne są całkowicie niewidoczne.
  • Ruchomy – pacjent może je samodzielnie zakładać i zdejmować. Obecnie wyróżnia się kilkadziesiąt rodzajów aparatów ruchowych, każdy dostosowany do konkretnej wady zgryzu.

Pierwszy etap leczenia – konsultacja stomatologiczna

Pierwszym krokiem w leczeniu ortodontycznym jest konsultacja w gabinecie ortodontycznym. Podczas krótkiego wywiadu i przeglądu stanu uzębienia, lekarz informuje o możliwościach podjęcia leczenia. Ortodonta sprawdza nie tylko stan uzębienia, ale także ocenia błonę śluzową jamy ustnej, dziąseł, wędzidełek, warg, języka oraz ślinianek. Jest to proces długotrwały, dlatego przed przystąpieniem do niego konieczna jest także konsultacja u stomatologa i periodontologa. Często konieczne jest nie tylko uzupełnienie ubytków zębowych, ale także leczenie dziąseł czy pokrycie chirurgiczne recesji.

Warto również kontrolować stan swoich dziąseł w trakcie i po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Aparat utrudnia prawidłową higienę jamy ustnej, co sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej. W trakcie leczenia może pojawić się zwiększona skłonność do krwawienia dziąseł, ich bolesność czy zaczerwienienie. Po zdjęciu aparatu warto ocenić kondycję tkanek miękkich i upewnić się, czy nie doszło do odsłonięcia szyjek zębowych.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.