Dr n. med. Agnieszka Laskus
dr@laskus.pl

Odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe

W przebiegu chorób przyzębia jednym z najbardziej kłopotliwych objawów jest odsłonięcie szyjek zębowych. Powodem najczęściej jest nawarstwiający się kamień nazębny, który wpycha się w kieszonki zębowe, powodując ból i stan zapalny. Interwencja periodontologa pomaga zahamować proces oraz uchronić zęby przed rozchwianiem i wypadaniem.

Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe?

W warunkach domowych należy zacząć używać odpowiednich past oraz płynów do płukania zębów, ułatwiających usuwanie kamienia oraz ograniczających jego osadzanie się a także zmienić technikę mycia zębów. Jeśli proces chorobowy posunął się za daleko, trzeba udać się do periodontologa. W gabinecie możemy liczyć na laserowe bądź ultradźwiękowe usuwanie kamienia oraz kiretaż, czyli czyszczenie kieszonek zębowych.

Jakie są objawy odsłoniętych szyjek zębowych?

Do pierwszych objawów należą krwawienie dziąseł oraz nadwrażliwość zębów na gorące i zimne pokarmy i napoje oraz słodycze. Później mogą pojawić się ból zębów i dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust i poczucie niesmaku.

Jakie są przyczyny odsłaniania się szyjek zębowych?

Najczęstszą jest kamień nazębny wciskający się w kieszonki zębowe i powodujący stan zapalny. Istnieją też przyczyny niemechaniczne jak: zaburzenia hormonalne, cukrzyca, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu.

Jaki jest koszt leczenia odsłoniętych szyjek zębowych?

Nigdy zbyt wysoki! Nieleczone choroby przyzębia mogą prowadzić do powikłań ogólnoustrojowych: przyspieszenia rozwoju miażdżycy, zaostrzenia przebiegu cukrzycy, komplikacji w przebiegu ciąży i innych.

Co robić, gdy pojawią się pierwsze objawy cofających się dziąseł?

Konieczna jest diagnostyka w gabinecie periodontologa. Każda odkryta szyjka zębowa, to szeroko otwarte wrota dla drobnoustrojów.

Czy można uniknąć odsłaniania się szyjek zębowych?

Cofanie się dziąseł, znane również jako recesja dziąseł, jest procesem, w którym linia dziąseł stopniowo cofa się, odsłaniając większą część zęba, a czasami nawet korzeń. Może to prowadzić do różnych problemów, takich jak wrażliwość zębów, zwiększone ryzyko próchnicy na powierzchniach korzeni, a także problemy estetyczne. Chociaż całkowite uniknięcie cofania się dziąseł może nie być możliwe dla każdego, istnieją kroki, które można podjąć, aby znacznie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia lub spowolnić ten proces.

  1. Dokładna higiena jamy ustnej: Regularne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i używanie nici dentystycznej raz dziennie może pomóc w usuwaniu płytki bakteryjnej i zapobieganiu chorobom dziąseł, które są główną przyczyną cofania się dziąseł.
  2. Łagodna technika szczotkowania: Szczotkowanie zębów zbyt mocno lub używanie twardej szczoteczki do zębów może uszkodzić dziąsła i przyczynić się do ich cofania. Zamiast tego używaj miękkiej szczoteczki i delikatnych, okrężnych ruchów.
  3. Regularne wizyty u dentysty: Profesjonalne czyszczenie i regularne kontrole mogą pomóc w wczesnym wykrywaniu i leczeniu problemów, zanim doprowadzą do cofania się dziąseł.
  4. Rzucenie palenia: Palenie tytoniu jest znaczącym czynnikiem ryzyka chorób dziąseł, które mogą prowadzić do cofania się dziąseł. Rzucenie palenia może znacznie zmniejszyć to ryzyko.
  5. Zdrowa dieta: Dieta bogata w witaminy i minerały, szczególnie te zawierające witaminę C i wapń, może pomóc w utrzymaniu zdrowia dziąseł.
  6. Ochrona przed urazami: Unikaj nawyków, takich jak zgrzytanie zębami lub obgryzanie paznokci, które mogą uszkodzić dziąsła. W przypadku zgrzytania zębami podczas snu (bruksizmu) rozważ użycie szyny relaksacyjnej.
  7. Leczenie ortodontyczne: Nieprawidłowe ułożenie zębów może przyczyniać się do problemów z dziąsłami. Leczenie ortodontyczne może pomóc w poprawieniu ułożenia zębów i rozłożeniu siły żucia, co może zmniejszyć ryzyko cofania się dziąseł.
  8. Odpowiednie nawodnienie: Pij dużo wody, co pomaga w produkcji śliny. Ślina naturalnie chroni zęby i dziąsła przed bakteriami.

Chociaż niektóre czynniki, takie jak genetyka czy niektóre choroby, mogą sprawić, że uniknięcie cofania się dziąseł będzie trudniejsze, podejmowanie tych kroków może znacząco zmniejszyć ryzyko lub opóźnić postęp tego stanu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki cofania się dziąseł, skonsultuj się z dentystą, aby omówić najlepsze opcje leczenia.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.