Recesja dziąseł to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny, który może wpłynąć na pogorszenie komfortu życia. W wyniku chorób przyzębia, niewłaściwych zabiegów higienizacyjnych lub cienkiego biotypu dziąseł może dojść do odsłonięcia szyjek zębowych. W bardziej zaawansowanych stadiach recesji dziąseł może towarzyszyć krwawienie dziąseł, nadwrażliwość zębów, a także ból podczas mycia zębów i spożywania posiłków.

Jak leczyć recesję dziąseł?

Recesja dziąseł jest schorzeniem, którego nie da się cofnąć. Na szczęście pomocne mogą się okazać zabiegi współczesnej periodontologii oraz chirurgii plastycznej. Celem zabiegu jest zwiększenie wysokości i grubości dziąseł, tak by w pełni pokrywały szyjki zębowe.

Zabiegi recesji dziąseł należy wykonać:

  • u osób cierpiących na paradontozę,
  • u osób, które zakończyły leczenie ortodontyczne,
  • u osób z cienkim biotypem dziąseł,
  • u osób, które zaniedbały higienę jamy ustnej.

Przed przystąpieniem do zabiegu specjalista periodontolog oceni stan dziąseł, by możliwe było wyeliminowanie przyczyny powstawania recesji.

Na czym polega zabieg?

Zabieg usunięcia recesji dziąseł polega na uzupełnieniu niedoborów tkanki w okolicach szyjek zębowych. Dla pełnej skuteczności odbywa się podczas dwóch wizyt. Podczas pierwszej wizyty, poza ocenieniem ogólnej kondycji jamy ustnej lekarz oceni, czy recesja nadaje się do zabiegu oraz planuje termin wykonania zabiegu.

Podczas kolejnej wizyty przeprowadzany jest zabieg właściwy. Pierwszy etap to pobranie tkanki, która będzie stanowić uzupełnienie ubytków. W większości przypadków chirurg pobiera fragment dziąsła z podniebienia pacjenta, a następnie przeszczepia w miejsce osuniętych dziąseł. Przeszczep autologiczny, mimo postępu medycyny, w dalszym ciągu uznawany jest za najskuteczniejszą metodę uzupełniania tkanek.

Leczenie recesji dziąseł jest zabiegiem inwazyjnym, w związku z tym, po zakończeniu leczenia konieczne jest przestrzeganie ścisłych zaleceń lekarskich. Co więcej, aby uniknąć nawrotu schorzenia, należy ściśle przestrzegać zasad odpowiedniej higieny jamy ustnej.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.