Wraz z upływem lat, a także w wyniku ciągłego narażanie zębów na działanie czynników drażniących, może dojść do nadmiernego ścierania się szkliwa. Tymczasem wraz z jego utratą dochodzić może do rozwoju szeregu innych dolegliwości, którym towarzyszy ból i dyskomfort. Jak więc postępować w przypadku startego szkliwa i czy istnieją skuteczne sposoby na zapobieganie tej dolegliwości?
Konieczna wizyta u specjalisty
Choć szkliwo zębowe uznawane jest za najtwardszą tkankę w ludzkim organizmie, to nie pozostaje obojętne na działanie czynników drażniących. Ciągle jest narażone na działanie szkodliwych substancji zawartych w pokarmach spożywanych na co dzień, a przy tym, nie ma zdolności do samodzielnej regeneracji. Właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie go jak najdłużej w odpowiedniej kondycji. Jeżeli jednak wraz z upływem lat dojdzie do starcia szkliwa zębów, wówczas w pierwszej kolejności należy udać się do zaufanego stomatologa.
Po przeprowadzonym badaniu lekarz określi poziom zaawansowania dolegliwości, a następnie, zaproponuje odpowiednie postępowanie lecznicze. Podczas remineralizacji szkliwa specjalista najpierw starannie oczyści zęby z zalegającego kamienia nazębnego, a następnie uzupełni ubytki. W trakcie wizyty lekarz nałoży na powierzchnię zębów specjalną warstwę ochronną oraz powłokę, która zapobiegnie namnażaniu się bakterii.
Odpowiednio przeprowadzony zabieg wzmocni zęby i zminimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy, jednak nie sprawi, że szkliwo się odbuduje. Właśnie dlatego tak ważne jest zapobieganie nadmiernej utracie szkliwa.
Jak zadbać o szkliwo?
Aby zmniejszyć ryzyko nadmiernego ścierania szkliwa, należy zadbać o odpowiednią dietę. Istnieje szereg produktów, które wykazują negatywny wpływ na jakość szkliwa, prowadząc do nadmiernego wypłukiwania minerałów. Do grupy tej należą m.in.:
- słodkie gazowane napoje,
- kawa,
- buraki,
- sos sojowy,
- owoce leśne.
Co więcej, chcąc zadbać o kondycję szkliwa, należy pamiętać o regularnym starannym szczotkowaniu zębów oraz o rezygnacji z palenia papierosów.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.