Kobiety w ciąży muszą szczególnie dbać o swoje zdrowie. Toczące się w organizmie infekcje nie pozostają bez znaczenia dla rozwijającego się w łonie matki dziecka, a przy tym ograniczone są również możliwości skutecznego leczenia. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka. W okresie ciąży szczególnie zagrożone są dziąsła. Wobec tego warto wiedzieć, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży należy zadbać o wzmożoną higienę jamy ustnej. Jeżeli w początkowej fazie ciąży pojawiają się wymioty, należy zwiększyć częstotliwość szczotkowania zębów. Treść żołądkowa ma silnie kwasowy odczyn, co może prowadzić do demineralizacji i osłabienia szkliwa. Te z kolei prowadzić mogą do rozwoju ubytków.

Wszystkie te czynniki sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych w obrębie dziąseł. Szczotkowanie zębów oraz stosowanie bezalkoholowych płynów do płukania jamy ustnej, zawierającej odpowiednie stężenie fluoru pozwoli przywrócić odpowiedni poziom pH w jamie ustnej.

Pamiętaj o właściwym szczotkowaniu

Dziąsła w okresie ciąży stają się szczególnie wrażliwe. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią technikę szczotkowania. Istotna w tym czasie jest również sama szczoteczka. Powinna mieć delikatne i miękkie włosie, które nie będzie powodowało dodatkowych podrażnień.

W okresie ciąży nie należy również zapominać o istocie nitkowania. Systematyczne nitkowanie przestrzeni między zębowych pozwala usunąć resztki pokarmu, a także usunąć osad i gromadzącą się płytkę nazębną.

Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu

Choć w okresie ciąży często pojawia się zwiększony apetyt na słodycze i węglowodany, to należy pamiętać, że dla zdrowia dziąseł, raczej powinno się sięgać po zdrowe przekąski. Warzywa, owoce, wysokiej jakości nabiał i produkty pełnoziarniste pozwalają dostarczyć niezbędnych składników odżywczych, które zapobiegają występowaniu chorób dziąseł.

Kluczem do utrzymania zdrowych dziąseł w ciąży jest odpowiednia higiena i utrzymanie profilaktyki. Podczas ciąży nie zapominaj o regularnych wizytach u dentysty.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.