Laseroterapia znajduje coraz więcej zastosowań w medycynie, w tym w leczeniu stomatologicznym. Choć obecnie kojarzona jest z zabiegiem wybielania zębów, leczenia próchnicy to równie skutecznie sprawdza się w leczeniu chorób błony śluzowej i przyzębia. Najważniejszą zaletą leczenia laserowego jest niska inwazyjność, wysoka skuteczność, zmniejszanie konsekwencji śród- i pozabiegowych (krwawienie, ból, obrzęk), skracanie czasu zabiegu.

Zastosowanie lasera w periodontologii?

Lasery zarówno chirurgiczne jak i biostymulacyjne mają szerokie zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń błony śluzowej i przyzębia. Szczególnie skutecznie sprawdza się podczas takich zabiegów jak:

  • odkażanie – dekontaminacja kieszonek przyzębnych,
  • zmniejszenie krwawienia dziąseł,
  • biostymulacja w obrębie zmian na błonach śluzowych (np. w przypadku aft) i w obrębie przyzębia
  • usuwanie złogów nazębnych (także zmineralizowanych jak kamień nazębny)
  • usuwanie zmienionego chorobą nabłonka wyściełającego kieszonki przyzębne,
  • odparowywanie lub wycinanie zmian na błonach śluzowych warg, policzków, języka ( np. brodawczaki, włókniaki etc.)
  • zabiegi usuwania zmian rozrostowych i plastyki dziąseł, przedsionka jamy ustnej, podcięcia czy wycięcia wędzideł warg czy języka.

Leczenie chorób błony śluzowej przy użyciu lasera może stanowić metodę samodzielną, natomiast w przypadku przyzębia zawsze stanowi uzupełnienie procedur skalingu i root-planingu.

Kiedy nie należy stosować lasera w periodontologii?

Mimo szerokich możliwości laseroterapii w leczeniu stomatologicznym pojawiają się sytuacje, w których zastosowanie niektórych typów laserów nie zawsze jest możliwe (np. wykorzystywanie światła lasera biostymulacyjnego przy rozpoznaniu niektórych typów nowotworów u pacjentów).

Utrzymaj efekty na dłużej

Aby uzyskać możliwie jak najlepsze rezultaty przeprowadzonego zabiegu, należy pamiętać o konieczności regularnych wizyt lekarskich, higienizacji profesjonalnej ale także o konieczności wprowadzenia zmian w codziennej higienie jamy ustnej czyli w higienizacji domowej. Niedokładne szczotkowanie zębów lub pomijanie tego punktu codziennej higieny z pewnością przyczyni się do nawrotu choroby.

Rozwój periodontologii sprawia, że leczenie staje się nie tylko coraz bardziej skuteczne, ale dodatkowo znacząco poprawia się jego komfort. Lasery są coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach stomatologii i pozwalają na przeprowadzanie bardzo skutecznych klinicznie, ale i dobrze tolerowanych przez pacjentów zabiegów (skracają czas pracy, hamują krwawienie, obniżają dolegliwości bólowe, zmniejszają konsekwencje pozabiegowe).

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.