Nitkowanie zębów w dalszym ciągu budzi szereg kontrowersji. Mimo jednoznacznych opinii stomatologów, wiele osób w dalszym ciągu uważa ten zabieg higieniczny za niebezpieczny dla kondycji dziąseł. Czy takie przekonanie jest słuszne?
Nitkowanie zębów – dlaczego warto?
Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest kluczowe dla zapobiegania rozwoju próchnicy oraz innych schorzeń obejmujących zęby i dziąsła. Należy przy tym pamiętać, że samo szczotkowanie nie wystarczy. Dla zachowania pełnej higieny konieczne jest skrupulatne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.
Szczotkowanie zębów, nawet bardzo dokładne, nie pozwala na usunięcie osadu z przestrzeni międzyzębowych. Tymczasem, to właśnie tam najczęściej rozwija się próchnica, prowadząc do równoczesnej infekcji dwóch zębów. Co więcej, gromadzące się w przestrzeniach międzyzębowych bakterie mogą przyczyniać się do rozwoju chorób dziąseł, w tym paradontozy. Właśnie dlatego przed każdym myciem zębów powinno się poświęcić chwilę na nitkowanie. Jednak czy jest ono w pełni bezpieczne dla dziąseł?
Jak nitkować zęby?
Niepokój dotyczący nitkowania zębów wiąże się z obawą o uszkodzenie dziąseł. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednio przeprowadzone nitkowanie nie wyrządzi szkód, a przy tym pozwoli na utrzymanie dziąseł w zdrowiu. Należy przy tym przestrzegać kilku zasad:
- należy zachować delikatność – agresywne nitkowanie może się przyczyniać do uszkodzenia dziąseł,
- należy wykonywać delikatne ruchy w górę, nie dochodząc bezpośrednio do dziąseł,
- należy utrzymać regularny rytm,
- nie należy pomijać żadnego zęba.
Pamiętając o stosowaniu się do powyższych zasad, nitkowanie zębów pozwoli na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, bez ryzyka uszkodzenia dziąseł.
Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł. Codzienne nitkowanie, przed myciem zębów, pozwala na usunięcie płytki nazębnej również z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, a przeprowadzone we właściwy sposób, nie tylko nie zaszkodzi dziąsłom, ale dodatkowo pozwoli je utrzymać w zdrowiu przez wiele lat.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.