Każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych zębach. Niestety w obawie o długotrwałe i przede wszystkim bolesne leczenie stomatologiczne, strach przed wizytą w gabinecie często bierze górę. Obawy takie są nieuzasadnione – coraz doskonalsze znieczulenia pozwalają na przeprowadzenie bezbolesnego leczenia zębów. Na komfort pacjenta wpływa też rozwój samych metod, jak np. laserowe leczenie stomatologiczne.

Lasery wykorzystywane w stomatologii

W chirurgii stomatologicznej i endodoncji stosuje się lasery wysokoenergetyczne. Umożliwiają precyzyjne cięcie, koagulację naczyń i odparowywanie tkanek miękkich. Dzięki nim stomatolog ma doskonałą widoczność pola zabiegowego podczas pracy (nie występuje krwawienie).

Lasery niskoenergetyczne, zwane również biostymulującymi, pracują w tzw. LLLT (Low Level Laser Therapy) czyli terapii o niskiej i średniej mocy. Do ich głównych zadań należy stymulacja leczonych struktur na poziomie komórkowym, zmniejszenie obrzęku pozabiegowego czy skrócenie czasu gojenia rany.

Jakie zalety ma laserowe leczenie stomatologiczne?

Ten nowoczesny sposób leczenia stomatologicznego cieszy się dużą popularnością zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Specjaliści wykorzystują go niemalże w każdej dziedzinie stomatologii: do leczenia endodontycznego (kanałowego), przy próchnicy, w chirurgii stomatologicznej, podczas wybielania zębów. Niewątpliwym plusem jest zapewnienie większej sterylności podczas zabiegu, ponieważ wiązka światła laserowego ma działanie antybakteryjne. Co więcej, ogranicza powstawanie próchnicy wtórnej, czyli ponownego tworzenia się ubytku próchniczego w miejscu już wcześniej leczonym. Laserem z powodzeniem można leczyć zęby również nadwrażliwe.

Lasery stomatologiczne znajdują swoje zastosowanie w każdej dziedzinie współczesnej stomatologii. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że ich popularność wzrasta, a urządzenia te powoli stają się standardem w pracy lekarza dentysty.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.