Recesja dziąseł to wyjątkowo nieprzyjemne i mało estetyczne schorzenie, które polega na odsłonięciu powierzchni korzenia zęba.

Przyczyny powstawania recesji dziąsłowych

Recesja dziąseł może być wynikiem choroby przyzębia, nawyków higienizacyjnych (mocne szorowanie zębów) cienkiego biotypu dziąseł, zaburzeń zgryzowych czy powikłań po leczeniu (np. ortodontycznym). Recesje dziąseł pojawiają się chociażby na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, czyli zbyt rzadkiego mycia zębów lub nieprawidłowego dbania o ich stan (źle dobrana szczoteczka czy siła nacisku). Recesję powodują również stany zapalne utrzymujące się stale wokół konkretnego zęba na skutek gromadzenia się płytki bakteryjnej. Inna przyczyna to zgrzytanie zębami wywołane stresem lub zimnem oraz zaciskanie zębów, szczególnie podczas snu czy skupienia. Nierzadko recesja jest spowodowana skutkami nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia stomatologicznego lub niewłaściwie wykonanej korony protetycznej. Nie bez znaczenia pozostają czynniki autonomiczne, na które pacjent nie ma wpływu. Na recesje narażeni są przede wszystkim palacze, a także osoby starsze cierpiące na paradontozę. Recesjom może towarzyszyć nadwrażliwość zębów, krwawienie dziąsła, ból podczas jedzenia czy mycia zębów.

Pokrycie recesji dziąsła

Recesji dziąseł nie da się cofnąć. Współczesna periodontologia i chirurgia plastyczna oferuje jednak zabiegi pozwalające na ich pokrycie. Zabieg ma na celu zwiększenie wysokości i grubości dziąsła przy szyjce zębowej. W tym celu wykonuje się zabiegi tunelizacji lub przesunięcia płata z pobraniem przeszczepu podnabłonkowej tkanki łącznej z podniebienia lub zabiegi pełnego przeszczepu z podniebienia pacjenta – dlatego często można spotkać się z określeniem „przeszczep dziąsła”. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub w przypadku mnogich recesji w znieczuleniu ogólnym lub sedacji. Jego skuteczność i efekt estetyczny uzależniony jest od zaawansowania zmian, współpracy z pacjentem,  doświadczenia, umiejętności i precyzji specjalisty. Dlatego tak ważne jest, by zdecydować się na konsultację/leczenie recesji dziąsłowych jak tylko zaobserwujemy ich obecność, przestrzegać wytycznych lekarza prowadzącego i zdecydować się na leczenie w renomowanej klinice dentystycznej u lekarza periodontologa mającego duże doświadczenie kliniczne.

W jaki sposób minimalizować skutki recesji dziąsłowych?

Oprócz przeprowadzania leczenia, nieprzyjemne skutki recesji dziąsłowych można też minimalizować na różne sposoby. Warto zdecydować się na systematyczne usuwanie kamienia nazębnego oraz wygładzanie powierzchni dziąseł, co powstrzyma rozwój recesji. W tym przypadku wykonuje się kilka serii dwuetapowych zabiegów, a potem stale kontroluje, czy recesja nie postępuje. Można też wykonać zabieg chirurgicznego oczyszczania dziąsła z kamienia nazębnego oraz wygładzenia powierzchni dziąseł, który jest stosowany, gdy standardowa metoda zawodzi i trzeba oczyścić głębsze tkanki. Chirurgiczny zabieg regeneracji opiera się na zaaplikowaniu do płata korzenia membrany (białka), która stymuluje odbudowę tkanek kostnych.

O tym, jaki zabieg zostanie wykonany, decyduje lekarz periodontolog, po dokładnej analizie schorzenia. Należy pamiętać, że leczone miejsce może sprawiać dyskomfort, być nadwrażliwe i przekrwione jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu zabiegu. W tym celu zaleca się omijanie tego miejsca podczas mycia szczoteczką, stosowanie diety półpłynnej, o optymalnej temperaturze. W okresie rekonwalescencji zabrania się spożywania alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych.

Trzeba przy tym pamiętać, że recesja dziąseł jest poważnym problemem, nie tylko natury estetycznej. Może doprowadzić nawet do wypadania zębów. Właśnie dlatego należy w porę zasięgnąć porady stomatologa.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.