Recesja dziąseł to wyjątkowo nieprzyjemne i mało estetyczne schorzenie, które polega na odsłonięciu powierzchni korzenia zęba. Recesja dziąseł może być wynikiem choroby przyzębia, nawyków higienizacyjnych (mocne szorowanie zębów) cienkiego biotypu dziąseł, zaburzeń zgryzowych czy powikłań po leczeniu (np. ortodontycznym). Recesjom może towarzyszyć nadwrażliwość zębów, krwawienie dziąsła, ból podczas jedzenia czy mycia zębów.

Pokrycie recesji dziąsła

Recesji dziąseł nie da się cofnąć. Współczesna periodontologia i chirurgia plastyczna oferuje jednak zabiegi pozwalające na ich pokrycie. Zabieg ma na celu zwiększenie wysokości i grubości dziąsła przy szyjce zębowej. W tym celu wykonuje się zabiegi tunelizacji lub przesunięcia płata z pobraniem przeszczepu podnabłonkowej tkanki łącznej z podniebienia lub zabiegi pełnego przeszczepu z podniebienia pacjenta – dlatego często można spotkać się z określeniem „przeszczep dziąsła”. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub w przypadku mnogich recesji w znieczuleniu ogólnym lub sedacji. Jego skuteczność i efekt estetyczny uzależniony jest od zaawansowania zmian, współpracy z pacjentem,  doświadczenia, umiejętności i precyzji specjalisty. Dlatego tak ważne jest, by zdecydować się na konsultację/leczenie recesji dziąsłowych jak tylko zaobserwujemy ich obecność, przestrzegać wytycznych lekarza prowadzącego i zdecydować się na leczenie w renomowanej klinice dentystycznej u lekarza periodontologa mającego duże doświadczenie kliniczne.

O tym, jaki zabieg zostanie wykonany, decyduje lekarz periodontolog, po dokładnej analizie schorzenia. Należy pamiętać, że leczone miejsce może sprawiać dyskomfort, być nadwrażliwe i przekrwione jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu zabiegu. W tym celu zaleca się omijanie tego miejsca podczas mycia szczoteczką, stosowanie diety półpłynnej, o optymalnej temperaturze. W okresie rekonwalescencji zabrania się spożywania alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.