Znieczulenie ogólne czyli narkoza to rozwiązanie, które w stomatologii znajduje zastosowanie już od ponad 150 lat. Warto się na nie z decydować jeżeli nie chcemy odbierać większości wrażeń towarzyszących zabiegom stomatologicznym (np. pacjenci z dentofobią) bądź planujemy rozległe leczenie chirurgiczne lub interdyscyplinarne (np. w jednym zabiegu usunięcie zębów, wszczepienie implantów i założenie tymczasowego uzupełnienia protetycznego). Jest to także idealny sposób na przeprowadzenie leczenia u pacjentów niewspółpracujących właściwie z lekarzem (dzieci, pacjenci chorzy psychicznie lub upośledzeni umysłowo, pacjenci z wadami wrodzonymi, pacjenci z odruchem wymiotnym etc.). Wbrew społecznym przekonaniom narkoza jest bezpiecznym rozwiązaniem – właściwie zakwalifikowany pacjent oraz poprawnie przeprowadzone znieczulenie ogólne nie pozostawia trwałych skutków ubocznych.
Kiedy nie powinno się stosować narkozy?
Narkozy nie stosuje się u osób, które cierpią na ciężkie schorzenia systemowe a więc należą do tzw. grupy ASA III i wyżej. Przeciwwskazania względne, ale nie dyskwalifikujące, to czynne infekcje, choroby systemowe niewyrównane terapeutycznie (np. nadciśnienie tętnicze, ciąża, miesiączka, otyłość czy nadużywanie alkoholu. W takich przypadkach lekarz decyduje o możliwości poddania pacjenta narkozie.
Jeżeli nie narkoza, to co?
Jeśli narkoza jest dla pacjenta niewskazana, mamy jeszcze inne opcje wyeliminowania bólu. W leczeniu stomatologicznym możemy stosować znieczulenie miejscowe. Może być ono aplikowane w formie spreju, żelu lub w postaci iniekcji (zastrzyku), którym można wykonać znieczulenie nasiękowe lub przewodowe. Tego typu znieczulenia pozwalają na wykonanie większości zabiegów ambulatoryjnych. Pacjent nie odczuwa bólu, ale uczestniczy w zabiegu (odbiera wrażenia słuchowe, zapachowe, uciskowe i wzrokowe), co przez niektórych pacjentów może nie zawsze być akceptowane (lęk powoduje stałe pobudzenie układu współczulnego).Sedacja zaś pozwala na wyeliminowanie lęku, bólu, strachu i paniki. Powoduje uspokojenie, pozbawienie świadomości zabiegu (niepamięć następcza).
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.