Zapalenie zatok jest to zapalenie błony śluzowej nosa, które trwa dłużej niż 5 dni i prowadzi do zmiany konsystencji i barwy wydzieliny. Początek rozwoju choroby ma miejsce w zatoce szczękowej, która znajduje się tuż nad korzeniami zębów trzonowych. Ból towarzyszący zapaleniu zatok, jak i ból zęba powodują dyskomfort – oba te stany często występują razem. Mówimy wówczas o bólu zęba od zatok. Jest on spowodowany namnażaniem się bakterii lub wirusów zalegających w wydzielinie co prowadzi do jej nagromadzenia, a rosnące w związku z tym ciśnienie powoduje ucisk zakończeń nerwowych. Dlatego właśnie chory odczuwać może uporczywy ból jednego lub większej ilości zębów.
Ból zęba może być spowodowany chorymi zatokami, ale i odwrotnie – rozprzestrzeniane się chorób zębów na zatoki przynosowe może wywołać ich zakażenie. Można także wyróżnić zębopochodne zapalenie zatok szczękowych. Najczęściej jest związane ze zmianami okołowierzchołkowymi m. in. nasiloną próchnicą, jak również z niektórymi zabiegami stomatologicznymi, takimi jak niewłaściwe leczenie endodontyczne lub ekstrakcja zęba. Prawidłowo wykonana ekstrakcja nie powinna nieść za sobą żadnych powikłań, jednak zdarzają się one w przypadkach nieodpowiedniego użycia narzędzi, co prowadzi do uszkodzenia zębów, złamania kości czy powstania przetoki ustno-zatokowej. Przetoka to połączenie jamy ustnej z zatoką szczękową, będące często przyczyną tworzenia się stanów zapalnych w zatokach.
Jeżeli u pacjenta zostaną zdiagnozowane problemy zarówno z zębami jak i z zatokami, często rozwiązaniem może być zabieg interdyscyplinarny, podczas którego leczenie wykonają zarówno stomatolog jak i laryngolog.
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.