Dla powodzenia leczenia ortodontycznego ważny jest dobry stan zębów, ale również dziąseł. W przeciwnym razie efekt estetyczny nie spełni oczekiwań pacjenta, a także może wystąpić rozchwianie uzębienia. Dowiedz się, jak zadbać o dziąsła przed leczeniem ortodontycznym.

Cel leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne to niekiedy długi proces, w wyniku którego dochodzi do przesuwania się zębów. Jednak aby mogły one zająć odpowiednie miejsca, niezbędne są siły, które poprzez aparat będą oddziaływać na uzębienie. Dlatego tak ważne jest, by zęby oraz przyzębie były zdrowe i przygotowane na terapię – uzyskanie takiego efektu wymaga niekiedy współpracy kilku specjalistów.

Higiena jamy ustnej

Niezwykle ważna w procesie leczenia, a także przed nim, jest higiena jamy ustnej. To właśnie niedomywanie zębów, osadzanie się kamienia i osadu nazębnego czy nadmierne szorowanie szczoteczką prowadzi do recesji lub uszkodzenia dziąseł oraz powstawania stanów zapalnych.

Odsuwanie się tkanki w kierunku wierzchołków uzębienia skutkuje silną nadwrażliwością, jak również znacznym osłabieniem zębów i uszkodzeniem aparatu zawieszeniowego, co może eliminować pacjenta z leczenia ortodontycznego. W takim przypadku należy zgłosić się do periodontologa, który wdroży odpowiednią terapię. Najczęściej niezbędne jest wykonanie skalingu, root-planningu , przepłukiwanie  kieszonek dziąsłowych i stosowanie miejscowych czy ogólnych leków farmakologicznych. W niektórych przypadkach potrzebne są chirurgiczne zabiegi mające na celu regenerację  przyzębia czy też zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej mające na celu pokrycie obnażonych zębów (recesji dziąseł) . Wszystko to prowadzi do eliminacji zapalenia oraz procesów naprawczych w tkankach przyzębia.

Augmentacja dziąsła i kości

Pacjenci z problemami periodontologicznymi mogą być poddani leczeniu ortodontycznemu, o ile choroba nie jest w fazie aktywnej. Jednak warto wiedzieć, że przez cały okres noszenia aparatu muszą pozostawać pod opieką periodontologa. Nierzadko przed przystąpieniem do leczenia aparatem niezbędne są zabiegi plastycznego pokrycia obnażonych korzeni zębów (leczenie recesji) lub zabiegi regeneracyjne na przyzębiu (celem odbudowy uszkodzonego podparcia kostnego zębów). Pogrubienie tkanek miękkich lub odtworzenie twardych wzmacnia i poprawia stan aparatu zawieszeniowego zębów co ma znaczenie dla perspektywicznego leczenia ortodontycznego związanego z przemieszczaniem zębów w łukach zębowych. Niektóre typy zabiegów można także przeprowadzać po zakończonym leczeniu ortodontycznym. Oczywiście wymaga to interdyscyplinarnej konsultacji specjalistów periodontologa i ortodonty.

https://drlaskus.com/ | + wpisy

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzę od ponad dwudziestu lat. Jestem współwłaścicielką kliniki stomatologicznej Trio-Dent, gdzie leczę pacjentów, prowadzę badania naukowe, ale też udzielam pomocy osobom, które jej potrzebują.